Działalność gospodarcza
- Przejdź do - strona Następna
strona - Powrót do poprzedniej strony
- Drukuj treść tego artykułu
- Pobierz artykuł w formie pliku Pobierz
PDF - Kontakt z Urzędem
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca przedsiębiorców do sprawdzenia i zaktualizowania swoich wpisów w ewidencji gminy, aby stan wpisu był zgodny ze stanem faktycznym i prawnym.
Obowiązuje nowy formularz CEIDG-1.
Zadaniem CEIDG Jest:
1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi,
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie,
3) udostępnianie informacji o zakresie i terminie zmian we wpisach do CEIDG oraz w informacjach i danych udostępnianych w CEIDG, a także o wprowadzającym te zmiany podmiocie,
4) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego
5) udostępnianie informacji o ustanowionym pełnomocniku lub prokurencie, w tym o zakresie udzielonego pełnomocnictwa lub o rodzaju i sposobie wykonywania prokury.
Działalnością gospodarczą jest to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
2) wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów;
3) ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina;
4) działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązek uzyskania odpowiednich uprawnień do wykonywania danego rodzaju działalności spoczywa na przedsiębiorcy (po uzyskaniu wpisu do CEIDG).
Przedsiębiorca – osoba fizyczna – zamierzający podjąć działalność gospodarcza (bez względu na fakt, czy chce wykonywać działalność indywidualnie, czy też, jako wspólnik spółki cywilnej lub indywidualnie i jako wspólnik spółki cywilnej równocześnie) zobowiązany jest złożyć jeden wniosek na formularzu CEIDG-1, wypełniając zgodnie z instrukcją. Złożenie wniosku bez względu na rodzaj jest nieodpłatne.
Przedsiębiorca wszystkie czynności związane z rejestracją firmy może działać przez pełnomocnika. Dane dotyczące pełnomocnika (pełnomocników) i zakresu pełnomocnictwa są podawane przez przedsiębiorcę w rubr. 29 wniosku CEIDG-1. Jeżeli przedsiębiorca sam podpisuje wniosek nie musi dołączać dokumentu pełnomocnictwa przy składaniu wniosku, a więc nie musi wnosić opłaty skarbowej od złożenia tego dokumentu.
Na podstawie wniosku CEIDG-1 uzyskasz numer NIP i REGON oraz zostaniesz automatycznie zgłoszony do KRUS albo odpowiednio ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zostaniesz również zgłoszony do urzędu skarbowego jako podatnik.
Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest pierwszym wnioskiem, który składasz, jako przedsiębiorca. Zawiera najwięcej informacji, których wypełnienie jest obowiązkowe. Pamiętaj, by wypełnić go możliwie najdokładniej oraz zgodnie ze stanem faktycznym.
Wniosek pojawi się w bazie przedsiębiorców w ciągu 1 dnia roboczego od podpisania wniosku (dla obywateli UE) lub w ciągu 30 dni od podpisania wniosku (dla osób spoza UE).
Do wniosku o wpis do CEIDG możesz dołączyć formularz VAT-R, (jeśli chcesz się zarejestrować, jako płatnik VAT lub zmienić poprzednią deklarację). Masz też opcję dołączenia formularzy ZUS, ZZA oraz ZCNA.
MINISTERSTWO ROZWOJU I TECHNOLOGII UDOSTĘPNIŁO NA TSRONIE biznes.gov.pl INSTRUKCĘ WYPEŁNIANIA WNIOSKU CEIDG-1.
O czym muszę pamiętać, wskazując siedzibę (miejsce prowadzenia działalności)
Jeżeli prowadzisz działalność w cudzym lokalu (np. w wynajętym mieszkaniu), musisz mieć zgodę właściciela na prowadzenie działalności. Wynika to z faktu, że lokal przeznaczony na cele działalności gospodarczej jest obłożony wyższym podatkiem od nieruchomości.
Jeżeli jako siedzibę wskażesz lokal, do którego nie masz prawa, albo właściciel nie wyraził zgody na prowadzenie w nim działalności, może to być podstawą do wykreślenia wpisu z rejestru.
Miejscem wykonywania działalności gospodarczej jest adres, a nie obszar.
Jeżeli członek twojej najbliższej rodziny nieodpłatnie udostępnia ci lokal dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, nie nakłada to na ciebie dodatkowych obowiązków.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać tytuł prawny do lokalu. Tytułem prawnym do nieruchomości może być prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego, prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dzierżawa, najem lub użyczenie.
Tytuł prawny powinien być przedstawiony organowi ewidencyjnemu na jego wezwanie.
E-DORĘCZENIA
Osoby zakładające działalność gospodarczą w CEIDG od 1 stycznia 2024 r. będą musiały podać adres do e-doręczeń. W związku z tym przyszły przedsiębiorca przez zarejestrowaniem działalności musi złożyć wniosek o założenie adresu do doręczeń elektronicznych. Usługa jest bezpłatna.
PEŁNOMOCNIK/PROKURENT
PEŁNOMOCNIK
Przedsiębiorca może działać przez pełnomocnika/prokurenta.
Pełnomocnik i prokurent mają uprawnienia do składania oświadczeń w imieniu mocodawcy. Podstawowa różnica między prokurą a pełnomocnictwem sprowadza się do zakresu kompetencji. Prokurent ma szersze uprawnienia, które obejmują wszystkie czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (czynności sądowe i pozasądowe).
Pełnomocnictwo to jednostronna czynność prawna polegająca na upoważnieniu konkretnej osoby do działania w twoim imieniu. Może być udzielone przez dowolny podmiot, czyli osobę fizyczną, w tym również prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG, osobę prawną, czyli spółkę kapitałową wpisaną do KRS lub jednostkę nieposiadającą osobowości prawnej.
Udzielenie pełnomocnictwa odbywa się poprzez złożenie oświadczenia woli, w ramach, którego upoważniam konkretną osobę do dokonania w naszym imieniu i ze skutkiem prawnym dla nas czynności prawnej. Pełnomocnik musi mieć zdolność do czynności prawnych. Musi też wiedzieć, że otrzymał pełnomocnictwo (trzeba go poinformować). Pełnomocnictwo co do zasady powinno być sporządzone na piśmie. Równoznaczne w skutkach z formą pisemną jest opublikowanie informacji o pełnomocniku w CEIDG.
PROKURENT
Prokura może być udzielona przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG oraz przez podmioty wpisane do KRS. Prokurę należy ustanowić w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.
Działalność nieewidencjonowana (bez konieczności rejestracji w CEIDG)
Jeśli prowadzisz drobną działalność (np. drobny handel lub usługi), możesz skorzystać z przepisów o tzw. działalności nieewidencjonowanej i uniknąć obowiązku rejestracji działalności gospodarczej.
Kiedy mogę skorzystać z działalności nieewidencjonowanej
- działalność musi być wykonywana przez osobę fizyczną
- przychód nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. (od pierwszego 1 lipca – 75%) kwoty minimalnego wynagrodzenia
- nie prowadziłeś działalności przez ostatnie 60 miesięcy.
- po przekroczeniu w danym miesiącu przychodu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia działalność nieewidencjonowana staje się automatycznie działalnością gospodarczą i osoba wykonująca taką działalność zobowiązana jest w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło to przekroczenie zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG.
Jako działalności nieewidencjonowanej nie można wykonywać:
- działalności reglamentowanej
- w ramach umowy spółki cywilnej.
Jakie są ograniczenia działalności nierejestrowej?
Przepisy o działalności nierejestrowej nie dotyczą wspólników spółki cywilnej.
Nie możesz również wykonywać działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga specjalnych zezwoleń, koncesji itp. dowody zakupów, związanych z twoją działalnością.
Inne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować
Poza działalnością nierejestrową, przepisy określają konkretne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować w urzędzie. Dotyczy to:
- działalności agroturystycznej rolników
- produkcji wina przez rolników
- rolniczego handlu detalicznego.
Agroturystyka
Gospodarstwo agroturystyczne to baza noclegowa , która oferuje formę wypoczynku zbliżoną do warunków wiejskich. Założyć gospodarstwo agroturystyczne może każdy – w przypadku rolników, nie muszą oni rejestrować tej formy działalności w urzędzie. W rozumieniu prawa usługi agroturystyczne świadczone przez rolników nie są działalnością gospodarczą, ponieważ są one najczęściej dla rolnika dodatkowym, pozarolniczym źródłem dochodu. Rolnik musi jednak zgłosić (ale nie rejestrować) działalność w gminie oraz w urzędzie skarbowym, w tym ostatnim składa oświadczenie, że dochód dodatkowy z tytułu świadczenia usług agroturystycznych nie przekroczy 10 tys. euro. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku.
Aby być zwolnionym z podatku trzeba spełnić dwa warunki – być rolnikiem i wynajmować turystom nie więcej niż 5 pokoi i nie zależnie od ich wielkości (jedynka, dwójka, itp.). Jeszcze jeden pokój oznacza konieczność rejestrowania działalności. Polega na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Rolnik świadczący te usługi nie ma obowiązku rejestrować działalności gospodarczej.
Produkcja wina
Rejestracji nie wymaga działalność obejmująca wyrób wina przez producentów będących rolnikami, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego. Oznacza to że rolnik produkujący mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego nie musi rejestrować działalności gospodarczej.
Właściciel winnicy zamierzający prowadzić wyrób wina z przeznaczeniem do obrotu musi dokonać wpisu do ewidencji producentów.
Sprzedaż z gospodarstwa rolnego (rolniczy handel detaliczny)
Rejestracji nie podlega sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach tzw. działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) pod warunkiem, że:
- sprzedaż nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub na rzecz osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej
- przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze
- sprzedaż odbywa się wyłącznie w miejscach: w których produkty te zostały wytworzone lub przeznaczonych do prowadzenia handlu
- ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.
Ulga na start
Ulga na start to zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy. Przedsiębiorca może nie korzystać lub zrezygnować z tego uprawnienia.
Z ulgi nie mogą korzystać osoby podlegające ubezpieczeniu społecznym rolników.
Zgodnie z regulacjami dotyczącymi ulgi na start początkujący przedsiębiorca będzie musiał się zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni – jak obecnie.
Nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne, które będzie obowiązkowe również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi na start.
SUKCESJA FIRMY
Zasady przekazywania firmy następcom po śmierci przedsiębiorcy.
Myślisz o przyszłości firmy i chciałbyś, żeby twoi spadkobiercy mogli płynnie kontynuować prowadzenie działalności? Od 25 listopada 2018 r. możesz wskazać i samodzielnie zgłosić online (bezpłatnie i bez zbędnych formalności) zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. Sukcesja firmy będzie łatwiejsza.
Dotychczasowe przepisy uniemożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa przez następców. Firma de facto przestawała istnieć z chwilą śmierci przedsiębiorcy. Nowe przepisy o sukcesji wprowadzają możliwość płynnej kontynuacji działalności w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego.
Na czym polega sukcesja firmy i zarząd sukcesyjny
Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Do wykonywania zarządu należy powołać zarządcę sukcesyjnego. Jest on odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa (umowy z pracownikami, kontakty z kontrahentami, sprawy podatkowe, ZUS) do czasu uregulowania formalności spadkowych.
Ważne! Zarząd sukcesyjny jest rozwiązaniem tymczasowym – daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji co do dalszych losów firmy (kontynuowanie działalności na własny rachunek, sprzedaż, zamknięcie).
Powołanie zarządcy sukcesyjnego
Zarządcę sukcesyjnego może wyznaczyć sam przedsiębiorca albo może zostać on powołany przez osoby uprawnione po śmierci przedsiębiorcy.
Ważne! Wyznaczenie zarządcy przez przedsiębiorcę za życia pozwala uniknąć niepotrzebnych formalności i kosztów. Powołanie zarządcy po śmierci przedsiębiorcy musi odbywać się z udziałem notariusza, wymaga więcej formalności i wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, przedsiębiorca musi być wpisany do CEIDG.
Pamiętaj! Dzięki wskazaniu zarządcy za życia i zgłoszeniu do CEIDG:
- przedsiębiorstwo zachowa pełną płynność działania
- zarządca natychmiast po śmierci przedsiębiorcy będzie mógł zająć się prowadzeniem firmy (bez konieczności załatwiania spraw u notariusza)
- umowy z pracownikami pozostaną w mocy
- można będzie zachować ciągłość wykonywania kontraktów
- zarządca będzie mógł szybko uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania koncesji, zezwoleń itd.
- przedsiębiorca nie zostanie wykreślony z ewidencji podatników ani z rejestru podatników VAT – wystarczy zgłoszenie zarządcy do urzędu skarbowego
Kto może być zarządcą sukcesyjnym
Zarządcą może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnej (nie może to być osoba prawna, czyli np. spółka), może być nim np. jeden ze spadkobierców przedsiębiorcy. Nie musi być przedsiębiorcą.
Zarządcą sukcesyjnym nie może być osoba, wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.
Zarządcą może być również prokurent (poprzez zastrzeżenie – przy udzielaniu prokury, albo dla istniejącej prokury – że wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym z chwilą śmierci przedsiębiorcy).
Jak długo trwa zarząd sukcesyjny
Zarząd sukcesyjny może trwać 2 lata po śmierci przedsiębiorcy (z ważnych powodów sąd może przedłużyć ten okres do 5 lat).
Zarząd sukcesyjny może wygasnąć wcześniej jeśli:
- w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy nikt nie przyjął spadku
- stwierdzono nabycie przedsiębiorstwa w spadku przez jedynego spadkobiercę albo zapisobiorcę windykacyjnego
- jedna osoba nabyła całe przedsiębiorstwo w spadku (np. wniesiono je w całości aportem do spółki)
- w ciągu miesiąca od wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z CEIDG nie powołano kolejnego zarządcy
- ogłoszono upadłość przedsiębiorcy
- wcześniej nastąpi dział spadku.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy
Jeśli przedsiębiorca sam nie powołał zarządcy i nie zgłosił do CEIDG, w ciągu 2 miesięcy od jego śmierci zarządcę sukcesyjnego mogą powołać osoby uprawnione.
Do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeśli jest kilku uprawnionych, konieczna jest zgoda osób posiadających łącznie udział większy niż 85/100 w przedsiębiorstwie w spadku.
Po śmierci przedsiębiorcy powołać zarządcę mogą:
- małżonek przedsiębiorcy, który ma udział w przedsiębiorstwie w spadku
- spadkobierca ustawowy, który przyjął spadek
- jeśli ogłoszono testament – spadkobierca testamentowy, który przyjął spadek albo zapisobiorca windykacyjny, jeśli zapis obejmował przedsiębiorstwo
- po stwierdzeniu nabycia spadku – osoba, która spadek nabyła.
Powołanie zarządcy po śmierci przedsiębiorcy i inne związane z tym oświadczenia należy złożyć przed notariuszem. Inaczej będą nieważne. Notariusz po powołaniu zarządcy składa informację do CEIDG.
BIAŁA LISTA PODATNIKÓW VAT
Co to jest biała lista podatników VAT
1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Biała lista umożliwia ci:
- sprawdzenie czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
- jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
- potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.
E-DORĘCZENIA
Osoby zakładające działalność gospodarczą w CEIDG od 1 stycznia 2024 r. będą musiały podać adres do e-doręczeń. W związku z tym przyszły przedsiębiorca przez zarejestrowaniem działalności musi złożyć wniosek o założenie adresu do doręczeń elektronicznych. Usługa jest bezpłatna.
- Przejdź do - strona Następna
strona - Powrót do poprzedniej strony
- Drukuj treść tego artykułu
- Pobierz artykuł w formie pliku Pobierz
PDF - Kontakt z Urzędem