Działalność gospodarcza
- Przejdź do - strona Następna
strona - Powrót do poprzedniej strony
- Drukuj treść tego artykułu
- Pobierz artykuł w formie pliku Pobierz
PDF - Kontakt z Urzędem
AKTUALNE INSTRUKCJE I FORMULARZE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE CENTRALNEJ EWIDENCJI I INFORMACJI O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ POD ADRESEM:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1886f97b-43a9-4b16-b197-cc969b6917ba
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca przedsiębiorców do sprawdzenia i zaktualizowania swoich wpisów w ewidencji gminy, aby stan wpisu był zgodny ze stanem faktycznym i prawnym.
Zadaniem CEIDG Jest:
1) ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi,
2) udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie,
3) udostępnianie informacji o zakresie i terminie zmian we wpisach do CEIDG oraz w informacjach i danych udostępnianych w CEIDG, a także o wprowadzającym te zmiany podmiocie,
4) umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego
5) udostępnianie informacji o ustanowionym pełnomocniku lub prokurencie, w tym o zakresie udzielonego pełnomocnictwa lub o rodzaju i sposobie wykonywania prokury.
Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
2) wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów;
3) ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2019 r. poz. 1534);
4) działalności rolników w zakresie sprzedaży, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387).
Obowiązek uzyskania odpowiednich uprawnień do wykonywania danego rodzaju działalności spoczywa na przedsiębiorcy (po uzyskaniu wpisu do CEIDG).
Przedsiębiorca – osoba fizyczna – zamierzający podjąć działalność gospodarcza (bez względu na fakt, czy chce wykonywać działalność indywidualnie, czy też, jako wspólnik spółki cywilnej lub indywidualnie i jako wspólnik spółki cywilnej równocześnie) zobowiązany jest złożyć jeden wniosek na formularzu CEIDG-1, wypełniając zgodnie z instrukcją. Złożenie wniosku bez względu na rodzaj jest nieodpłatne.
Przedsiębiorca wszystkie czynności związane z rejestracją firmy może działać przez pełnomocnika. Dane dotyczące pełnomocnika (pełnomocników) i zakresu pełnomocnictwa są podawane przez przedsiębiorcę w rubr. 28 wniosku CEIDG-1. Jeżeli przedsiębiorca sam podpisuje wniosek nie musi dołączać dokumentu pełnomocnictwa przy składaniu wniosku, a więc nie musi wnosić opłaty skarbowej od złożenia tego dokumentu.
Formularz CEIDG-1 składa się z kilu części, w których przedsiębiorca podaje informacje podlegające wpisowi do CEIDG oraz informacje niezbędne dla urzędu skarbowego, urzędu statystycznego i ubezpieczeń społecznych:
1) część główna CEIDG-1 – wniosek o wpis informacji do CEIDG, zawierający rubryki 01 – 30,
2) część CEIDG-MW – dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej – dalszy ciąg rubr. 11, jeżeli przedsiębiorca ma więcej dodatkowych miejsc wykonywania,
3) część CEIDG-RB – informacja o rachunkach bankowych – dalszy ciąg rubr. 26 i 27 (jeżeli ma więcej rachunków bankowych),
4) część CEIDG-RD – wykonywana działalność gospodarcza – ciąg dalszy rubr. 06.2 lub 11.7,
5) część CEIDG-S.C.- ciąg dalszy rubr. 24, jeżeli informacje dotyczą większej ilości spółek cywilnych. Nie dotyczy tych, którzy zaznaczyli w rubr. 23, że nie zawarli umowy spółki cywilnej (takiego pola nie ma, więc w tej części)
6) część CEIDG-PN – udzielone pełnomocnictwa – ciąg dalszy rubr. 28, jeżeli udzielił więcej niż jedno pełnomocnictwo z różnymi zakresami umocowania (od 01.01.2012 r.).
A) WYPEŁNIANIE WNIOSKU O WPIS DO CEIDG (wniosek o założenie działalności gospodarczej)
Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest pierwszym wnioskiem, który składasz, jako przedsiębiorca. Zawiera najwięcej informacji, których wypełnienie jest obowiązkowe. Pamiętaj, by wypełnić go możliwie najdokładniej oraz zgodnie ze stanem faktycznym.
Wniosek pojawi się w bazie przedsiębiorców w ciągu 1 dnia roboczego od podpisania wniosku (dla obywateli UE) lub w ciągu 30 dni od podpisania wniosku (dla osób spoza UE).
Do wniosku o wpis do CEIDG możesz dołączyć formularz VAT-R, (jeśli chcesz się zarejestrować, jako płatnik VAT lub zmienić poprzednią deklarację). Masz też opcję dołączenia formularzy ZUS: ZUS, ZZA oraz ZCNA.
Oto lista poszczególnych pól wraz z objaśnieniem sposobu wypełnienia:
- 01. Rodzaj wniosku – zaznacz „1. Wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy”.
02. Miejsce złożenia wniosku (wypełnia urząd) - to pole wypełnia urzędnik przyjmujący Twój wniosek.
02.1. Nazwa urzędu, w którym składany jest wniosek – w tym miejscu zostanie przystawiona pieczęć wskazująca na pełną nazwę urzędu oraz datę wpływu wniosku do urzędu. Przedsiębiorca może złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy wPolsce.
02.2. Data złożenia wniosku – tu wpisujemy dzień złożenia wniosku (w przypadku wniosku składanego bezpośrednio w urzędzie gminy będzie to dzień wizyty w urzędzie, w przypadku wniosku składanego on-line będzie to data podpisania wniosku za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego). Datą złożenia wniosku nie jest data wypełnienia wniosku on-line tzw. „roboczego” nieopatrzonego podpisem elektronicznym/profilem zaufanym.
02.3. Wniosek złożony przez – w tym polu określamy, kto składa wniosek. Jeśli jest to sam przedsiębiorca – wybieramy z listy „przedsiębiorca”. Jeśli jest to inna osoba uprawniona do złożenia wniosku, np. jego pełnomocnik, opiekun lub kurator – wybieramy „osoba uprawniona”.
03. Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy:
1.Płeć - zaznacz swoją płeć.
2a. Rodzaj dokumentu tożsamości – wybierz z listy swój dokument tożsamości. Jeżeli jesteś obywatelem Polski możesz posłużyć się dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli jesteś obcokrajowcem – możesz podać dane paszportu lub innego dokumentu tożsamości: tymczasowego dowodu osobistego, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, dokumentu tożsamości wydanego w Twoim kraju, karty stałego pobytu lub karty pobytu czasowego. Karta Polaka, prawo jazdy czy legitymacja studencka nie są dokumentami tożsamości i nie można ich użyć do założenia firmy.
2b. Seria i numer dokumentu tożsamości – wpisz numer swojego dokumentu, bez spacji.
3. PESEL – podaj swój numer PESEL. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz nadanego numeru PESEL – zaznacz „nie posiadam numeru PESEL”.
4. NIP – podaj swój numer NIP. Jeśli nie posiadasz numeru NIP, nie pamiętasz go lub nie masz pewności, czy to na pewno Twój numer NIP – zaznacz „nie posiadam numeru NIP”. Urząd Skarbowy uzupełni sam we wpisie NIP, zwykle w ciągu 1 dnia roboczego od momentu wpisu w CEIDG.
5. REGON – podaj swój numer REGON. Jeśli nie posiadasz numeru REGON, nie pamiętasz lub nie masz pewności, czy to napewno Twój REGON – zaznacz – „nie posiadam numeru REGON. GUS uzupełni z urzędu we wpisie numer REGON w ciągu 7 dni od pojawienia się wpisu w CEIDG.
6. Nazwisko – wpisz swoje nazwisko, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe i zawiera myślnik między członami nazwiska – nie dodawaj spacji. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewności, jaką pisownię zastosować – wpisz dane zgodnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
7. Imię pierwsze - wpisz swoje imię, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewnościjaką pisownię zastosować – wpisz dane z godnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
8. Nazwisko rodowe – wpisz swoje nazwisko rodowe, (jeśli posiadasz). Nie musisz uzupełniać tego pola, jeśli od urodzenia nosisz to samo nazwisko.
9. Drugie imię – wpisz swoje drugie imię, (jeśli je posiadasz), nawet jeśli nie posługujesz się nim, na co dzień.
10. Imię ojca – wpisz imię ojca.
11. Imię matki – wpisz imię matki.
12. Miejsce urodzenia – podaj nazwę miejscowości, w której się urodziłeś (zgodnie z danymi w dokumencie tożsamości).
13. Data urodzenia – to pole jest obowiązkowe dla osób, które nie posiadają numeru PESEL. Jeśli podałeś numer PESEL w polu 3 – możesz je zostawić puste.
14. Posiadane obywatelstwa – podaj swoje obywatelstwo. Jeśli nie masz żadnego obywatelstwa – zaznacz odpowiednie pole.
15. Oświadczenie – zapoznaj się z treścią oświadczenia dotyczącego zakazu całkowitego wykonywania działalności gospodarczej oraz tytułu prawnego do nieruchomości, podlegającej wpisowi do CEIDG, następującej treści:
„Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 13-15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
● Jeżeli oświadczenie jest zgodne z prawdą należy wybrać z listy „tak, składam oświadczenie”.
● Jeżeli zaś przedsiębiorca nie może złożyć ww oświadczenia tj. ma orzeczony całkowity zakaz wykonywania działalności gospodarczej to znaczy, że nie może wpisać się do CEIDG. Wniosek jest niepoprawny.
● Jeżeli przedsiębiorca nie posiada tytułu prawnego do nieruchomości, której adres podlega wpisowi (tj. stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, dodatkowych stałych miejsc wykonywania działalności gospodarczej, adresu do doręczeń to powinien wskazać inny adres/y, do których posiada tytuł prawny. Brak złożenia oświadczenia oznacza, że wniosek jest niepoprawny i wpis do CEIDG nie może być dokonany,
03.1. Jestem cudzoziemcem, o którym mowa w art. 4 – zaznacz to pole, jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej z wyjątkiem USA, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub ust. 4 lub ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej :Polskiej.
03.2. Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca – tu należy wpisać dane zgodnie z kartą pobytu/kartą Polaka.
● data wydania dokumentu – podaj datę wydania karty pobytu/karty Polaka,
● sygnatura dokumentu – wpisz numer swojej karty pobytu/karty Polaka,
● organ wydający dokument – wpisz nazwę organu, który wydał Twój dokument.
Pamiętaj, by podczas składania wniosku elektronicznie (podpisania go profilem zaufania lub certyfikatem) dołączyć skan decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce. Jeśli składasz wniosek w urzędzie gminy – weź ze sobą oryginał lub urzędowo uwierzytelnioną kopię decyzji – urzędnik ją zeskanuje i dołączy do Twojego wniosku.
04. Adres zamieszkania przedsiębiorcy – podaj swoje faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Może to być adres polski(wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub zagraniczny. Adres zamieszkania nie jest daną wpisowa i nie będzie widoczny we wpisie.
Powinien on być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwie najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy i poczta).
Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać z godnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca możesz doprecyzować jego położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację budynku/ lokali, osobne wejścia itd.
Na ten adres będziesz otrzymywał korespondencję z urzędu skarbowego (jeśli nie wybierzesz formy elektronicznej). Tego adresu nie będzie widać w CEIDG, zostanie jedynie przekazany do wiadomości urzędu skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS.
Ten adres należy aktualizować za każdym razem, kiedy uległ on zmianie np. na skutek przeprowadzki – masz na to 7 dni,
05. Adres skrzynki ePUAP (nie mylić z adresem mailowym) – tu wpisz adres swojej skrytki elektronicznej, jeśli taką posiadasz.
Możesz ją założyć na stronie http://www.epuap.gov.pl lub na portalu podatkowym pod adresem https://ppuslugi.mf.gov.pl. Na tę skrytkę możesz otrzymywać korespondencję od urzędów ze skutkiem doręczenia.
Pamiętaj, by regularnie sprawdzać jej zawartość i informować o ewentualnej zmianie adresu.
● Adres elektroniczny – tu wpisz swój unikalny adres, dla skrytki ePUAP, przykładowy format adres „/nazwa_użytkownika/skrytka”.
● Rezygnacja z adresu elektronicznego – zaznacz to pole, jeśli nie chcesz już otrzymywać korespondencji z urzędów na podany wcześniej adres skrytki.
06. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpisz nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie gospodarczym. Firma musi zawierać imię i nazwisko (w mianowniku) oddzielone spacją, możesz w niej umieścić także dodatkowe określenia. Nazwa firmy może mieć maksymalnie 512 znaków, w tym litery (małe i duże), cyfry, spacje i znaki specjalne (przecinki, kropki, nawiasy, myślniki, ukośniki itd.).
Firmą przedsiębiorcy zgodnie z art. 43[4] Kodeksu cywilnego jest jej imię i nazwisko Można włączyć do firmy pseudonimu lub określenia wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określenia dowolnie obrane np. Jan Kowalski Sklep „Groszek”. Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności, co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.
Przedsiębiorca może mieć tylko JEDNĄ firmę. Firma odnosi się do całości wykonywanej przed przedsiębiorcę działalności gospodarczej, nie należy jej zatem utożsamiać z nazwą poszczególnych miejsc (placówek handlowych czy produkcyjnych), w których prowadzona jest działalność gospodarcza czy też rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej (np. sklep z częściami samochodowymi oraz warsztat naprawy pojazdów).
Pamiętaj, że wpis do CEIDG dotyczy Ciebie jako przedsiębiorcy , a jako osoba fizyczna możesz jednocześnie prowadzić tylko jedną firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej. Dlatego nie dopisuj dodatkowych nazw firm czy form w polu dla nazwy, nawet po oddzieleniu ich numerami. Tak zapisana nazwa wprowadzona w błąd sugerując, że mamy do czynienia z więcej niż jednym przedsiębiorstwem.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudne jest wybranie wspólnej nazwy lub na podstawie jednej lub wielu mów spółek cywilnych zachęcamy do wpisania w polu 06 samego imienia i nazwiska.
W przypadku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jedynie na podstawie umowy spółki cywilnej, firma przedsiębiorcy może zawierać:
● imię i nazwisko (na przykład Jan Kowalski),
● imię i nazwisko – wspólnik spółki cywilnej (na przykład Jan Kowalski – wspólnik spółki cywilnej),
● imię i nazwisko – wspólnik spółki cywilnej oraz nazwa spółki bez nazwisk pozostałych osób i skrótów zarezerwowanych dla spółek tj. z o.o. np. „Jan Kowalski – wspólnik spółki cywilnej DENTMED”.
06.1. Przewidywana liczba pracujących – wpisz przewidywaną całkowitą liczbę osób pracujących, do których zaliczają się: Ty, jako właściciel, członkowie Twojej rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia przez Ciebie jako osoby współpracujące oraz wszyscy zatrudnieni przez Ciebie na umowę o pracę w tej konkretnej firmie.
06.2. Przeważający rodzaj działalności gospodarczej według PKD 2007 – Tylko 1 kod PKD może zostać określony jako przeważający, czyli najważniejszy. Wszystkie pozostałe kody PKD powinieneś wpisać niżej.
Opisy kodów PKD możesz znaleźć na stronie http://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd. Niektóre kody są zarezerwowane dla rolników lub spółek prawa handlowego. Pamiętaj, że w CEIDG powinny się znaleźć tylko te kody PKD, które faktycznie określają to, co robisz.
Nie wpisuj tu kodów „na zapas”. Możesz je aktualizować w dowolnym momencie, masz na to 7 dni od momentu, kiedy zaczniesz lub przestaniesz ich używać.
07. Nazwa skrócona – pod tą nazwą Twoja firma będzie widoczna w ZUS. Nie możesz się nią posługiwać nigdzie indziej, jeśli nie zawiera twojego imienia i nazwiska. Jej długość jest ograniczona do 31 znaków. Może być zbliżona do właściwej nazwy firmy lub zupełnie inna – najwygodniej jednak wpisać tu po prostu imię i nazwisko. Dzięki temu masz pewność, że na dokumentach z ZUS pojawią się dane spójne z wpisem w CEIDG.
08. Data rozpoczęcia działalności – podaj tutaj pierwszy dzień prowadzenia działalności gospodarczej. Możesz wpisać zarównowsteczną, jak i bieżącą lub przyszłą datę. Pamiętaj jednak o ciążących na Tobie obowiązkach i uwzględnij je przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Wpisanie daty bardzo odległej wstecz, na przykład ponad miesiąc, sprawia, że od momentu rejestracji firmy od razu masz zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Trzeba je opłacać do 10 dnia następnego miesiąca – dla firmy założonej w lipcu 2018 r. z datą rozpoczęcia kwietniową (2018) daje to aż 2 miesiące zaległości). Masz obowiązek wpisać datę zgodnie z prawdą.
● Przed wybraniem wstecznej daty upewnij się w ZUS, urzędzie skarbowym i innych instytucjach zajmujących się Twoją branżą, czy wybieranie wstecznej daty nie spowoduje problemów, na przykład konieczności składania wymaganych oświadczeń lub sprawozdań po terminie (narażając się na karę) lub nie zablokuje Ci możliwości skorzystania z ubezpieczenia w KRUS (jeśli takie planujesz),
● Pamiętaj, ze jako podatnik VAT nie możesz zarejestrować się wstecz, nawet jeśli na wniosku CEIDG-1 podasz wsteczną datę rozpoczęcia. Deklarację VAT-R składa się najpóźniej dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług lub sprzedaży towarów objętych VAT.
Jeśli starasz się o dofinansowanie – ustal z właściwą instytucją dogodny dzień na złożenie wniosku oraz planowaną datę rozpoczęcia. Niektóre programy wymagają, by wpis pojawił się w CEIDG w określonym terminie i uzależniają od tego przyznanie środków.
09. Dane do kontaktu – tu możesz, ale nie musisz podać swoje dane kontaktowe: telefon, mail, fax oraz adres strony www – wszystkie lub niektóre z nich. Jeśli nie chcesz, by telefon i mail zostały opublikowane na wpisie, ale jednocześnie chciałbyś, aby były przekazane do Twojego urzędu skarbowego, ZUS/KRUS, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – wpisz je w rubryce i zaznacz „Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG”. Dzięki temu urzędy będą mogły się z Tobą kontaktować szybciej, niż pocztą tradycyjną, a jednocześnie nie będziesz otrzymywał niechcianych ofert handlowych gdyż informacje wcześniej zostaną usunięte z wpisu oraz historii wpisu.
10. Adresy związane z działalnością gospodarczą – tu podajemy adresy, które są związane z Twoja firmą. Będą widoczne na Twoim wpisie przedsiębiorcy w CEIDG dla każdego. Masz obowiązek posiadać tytuł prawny do każdego z adresów, który podajesz w tej sekcji. Podczas składania wniosku nie musisz przedstawiać żadnego dokumentu, który to potwierdza, ale możesz zostać wezwany (art. 32 ust. 2 ustawy o CEIDG i PIP) do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego w ramach postępowania administracyjnego prowadzonego przez ministra właściwego do spraw gospodarki (MPiT).
10.1. Adres do doręczeń – podanie tego adresu jest obowiązkowe. Tu będziesz otrzymywać większość pism urzędowych(jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej). Pamiętaj, by regularnie odbierać korespondencję – niektóre pisma po awizowaniu, nawet jeśli nie zostaną odebrane – będą uznane za doręczone, jeśli zostały wysłane na adres wskazany w CEIDG.
Nie zapomnij o aktualizacji tego adresu w ciągu 7 dni od dnia zmiany adresu.
Możesz wskazać adres polski lub zagraniczny, a także posługiwać się skrytką pocztową.
Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina, miejscowość ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca możesz doprecyzować jego położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację budynku/ lokali, osobne wejścia itd.
10.2.Stale miejsce wykonywania działalności gospodarczej – tu podaj najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. (odpowiednik „Głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej sprzed zamiany przepisów o CEIDG i „siedziby” z czasów ewidencji gminnej). Takim adresem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac, Twoje mieszkanie.
11. Dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej – tu podajemy wszystkie pozostałe adresy prowadzenia działalności, (do których posiadasz tytuł prawny), takim adresem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac. Takie adresy możesz podać tylko jeśli wcześniej zaznaczyłeś w polu 10.2 stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Dla każdego wpisywanego miejsca należy obowiązkowo, poza adresem, określić:
11.3.12. Wskazany adres dotyczy miejsca wykonywania działalności przez – do wyboru jest „przedsiębiorca” lub spółka cywilna. Jeśli działasz pod tym adresem w obu formach – wystarczy wybrać ‘przedsiębiorcę”. Nie trzeba drugi raz podawać takiego samego adresu i wybierać dla niego „spółki cywilnej”, dopóki urząd skarbowy nie będzie tego od Ciebie wymagał na podstawie odrębnych przepisów.
11.4. Przewidywana liczba pracujących – wpisz przewidywaną całkowitą liczbę osób pracujących pod tym adresem, dla którychzaliczają się: Ty, jako właściciel, członkowie Twojej rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia przez Ciebie jako osoby współpracujące oraz wszyscy zatrudnieni przez Ciebie na umowę o pracę ze stanowiskiem pracy wyznaczonym pod tym adresem.
11.7. Rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej w tej lokalizacji – tu należy podać kody PKD określające czynności wykonywane pod tym adresem. Obowiązkowe jest wskazanie przynajmniej kodu przeważającego oraz (jeśli występują) kodów pozostałych. Możesz wybierać jedynie wśród kodów, które wcześniej (w polu 06.2) wyznaczyłeś dla całej działalności gospodarczej.
Dla adresów, które są jednostkami lokalnymi zgłoszonymi w GUS, dodatkowo uzupełniamy:
11.1. Numer identyfikacyjny REGON – czternastocyfrowy REGON jednostki lokalnej lub REGON zakładu leczenia podmiotu leczniczego. Nie wpisuj tu numeru REGON swojej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, w której działasz.
11.5. Data rozpoczęcia działalności jednostki – data zgodna ze zgłoszeniem jednostki lokalnej w GUS lub zakładu leczniczego w Urzędzie Wojewódzkim. Nie wpisuj tu daty rozpoczęcia działalności pod tym adresem lub daty wystąpienia dla spółki cywilnej, jeśli nie jest to jednostka lokalna lub zakład leczniczy.
11.6.Zakład leczniczy podmiotu leczniczego – to pole zaznacz jedynie, jeśli faktycznie pod tym adresem prowadzisz zakład leczniczy podmiotu leczniczego.
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w – tutaj określ gdzie będziesz ubezpieczony jako przedsiębiorca – wybierzz listy właściwą instytucję.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
12.1.Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS – w tym miejscu zwykle wpisuje się pierwszy dzień prowadzenia działalności (datę z pola 08). Aby wyznaczyć inny dzień powstania obowiązku opłacania składek (rozpoczęcia ubezpieczenia) – skontaktuj się ze swoim oddziałem ZUS i wpisz tu datę, którą z nimi ustalisz. Jeśli w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś działalności gospodarczej i nie planujesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy – prawdopodobnie będziesz mógł skorzystać z ulgi na start: więcej informacji znajdziesz pod adresem https://www.biznes.gov.pl/przedsiębiorcy/biznes-w-polsce/ubezpieczam-sie/ulga-na-start
12.2. Dołączam zgłoszenia ZUS – do wniosku o wpis możesz dołączyć formularz ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do składki zdrowotnej – wybierz je, jeśli poza działalnością gospodarczą będziesz pracował na etacie, gdzie zarabiasz przynajmniej pensję minimalną lub chcesz skorzystać z ulgi na start), ZUS ZUA (wybierz je, kiedy nie pracujesz na etacie) oraz ZUS ZCNA (zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia). ZUS ZCNA można wybrać tylko, jeśli jednocześnie składasz ZUS ZUA lub ZUS ZZA – nie możesz dopisać do swojego ubezpieczenia członków rodziny jednocześnie nie ubezpieczając siebie.
Zgłoszenia do ZUS może dokonać także we własnym zakresie w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej bezpośrednio w oddziale ZUS lub na stronie www.PUE.zus.pl
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) – ubezpieczenie w tej sytuacji możesz wybrać tylko po spełnieniu szeregu warunków. O szczegóły zapytaj w swojej jednostce organizacyjnej KRUS lub zapoznaj się z poradnikiem (link do poradnika „ubezpieczony w krus”).
13.1. Oświadczam, że:
● moje sprawy prowadzi jednostka terenowa KRUS – w tym polu wybierz z listy swoją jednostkę organizacyjną KRUS.
Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twoja jednostka organizacyjna KRUS i wybierz ją z listy oraz kliknij „zapisz”.
2) chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników – wybierz „tak”, jeśli chcesz nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i wiesz, że spełniasz warunki, a następnie odpowiednio wypełnij poniższe pola:
3) w poprzednim roku podatkowym – wypełnij zgodnie z prawdą zaznaczając w odpowiednich rubrykach „tak” lub „nie”.
4) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu kwoty należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – ustal z KRUS, czy masz obowiązek złożyć takie oświadczenie i wypełnij rubryki zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że nie masz obowiązku składania takiego oświadczenia lub już je złożyłeś – możesz zostawić tę część pustą.
5) organem podatkowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy jest (…) – w tym polu wybierz z listy swój urząd skarbowy (jeśli mieszkasz w Polsce będzie to urząd wedle miejsca zamieszkania). Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twój urząd skarbowy i wybierz go z listy oraz kliknij w „zapisz”.
13.2. Oświadczam, ze przekroczyłem(am) kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – odpowiedz zgodnie z prawdą. (Kwota graniczna KRUS na rok podatkowy 2020 wynosi 3.540,00 zł.
Jestem ubezpieczony za granicą – z tej opcji mogą skorzystać osoby, które posiadają obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacane za granicą. Po wybraniu ubezpieczenia zagranicznego pamiętaj o dostarczeniu do właściwego oddziału ZUS w Polsce dokumentu A 1 (lub jego odpowiednika) potwierdzającego podleganie pod zagraniczne ubezpieczenie. Jeśli tego nie zrobisz – ZUS będzie wymagał zgłoszenia się do polskiego ubezpieczenia i opłacania polskich składek.
17. Informacja dotycząca naczelnika urzędu skarbowego – tu wskazujesz urząd skarbowy, w którym będzie się rozliczał.
Jeśli mieszkasz w Polsce to urząd skarbowy jest Ci przydzielony wedle miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz za granicą - będzie to urząd skarbowy dedykowany dla osób mieszkających poza granicami kraju – w każdym województwie (na terenie którego jest Twoje stałe miejsce wykonywania działalności) jest jeden wybrany właśnie dla takich podatników. Jeśli nie masz w Polsce ani miejsca zamieszkania, ani żadnego stałego miejsca wykonywania działalności – skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową, aby ustalić, który z urzędów masz wybrać.
18. Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie – do wyboru masz zasady ogólne, podatekliniowy, ryczałt i kartę podatkową. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, wybranie niektórych wymaga spełnienia specjalnych warunków. Zastanów się dobrze przed podjęciem decyzji i w razie wątpliwości skonsultuj się z księgową, biurem rachunkowym lub Krajową Informacją Skarbową. Zmiany tego parametru można dokonać tylko raz w roku: między 1 a 20 stycznia. Jeśli nie wybierzesz żadnej formy – Urząd Skarbowy domyślnie przypisze Ci zasady ogólne.
Jeśli wybierzesz kartę podatkową – powinieneś dołączyć formularz PIT-16 do wniosku CEIDG-1 lub dostarczyć go do urzędu skarbowego we własnym zakresie. Zaznacz tę opcję, jeśli do wniosku planujesz dołączyć wypełniony formularz PIT-16.
19. Zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych – jako przedsiębiorca możesz złożyć za pomocą wniosku zawiadomienie o wyborze prowadzenia ksiąg rachunkowych zaznaczając opcję „Składam zawiadomienie”. Zawiadomienie nie jest składane w przypadku gdy informacja o prowadzeniu ksiąg rachunkowych zostanie złożona na podstawie odrębnych przepisów, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości
20. Dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy – to pole pojawi się do wypełnienia tylko jeśli w polu 20 wybrałeś jeden z rodzajów dokumentacji (i nie zaznaczyłeś, że dokumentacja nie będzie prowadzona). Możesz tu wpisać dane podmiotu, który faktycznie będzie zajmował się Twoją dokumentacją rachunkową i jest to potwierdzone stosowną umową lub inną formą zgody. Podczas składania wniosku nie musisz przedstawiać żadnego dokumentu, który to potwierdza.
● 1. – tu podaj nazwę firmy księgowej lub biura rachunkowego prowadzących Twoją dokumentację rachunkową. Nie wpisuj tu swoich danych, jeśli planujesz prowadzić ją samodzielnie. Firma powinna być zgodna z danymi w oficjalnych rejestrach – dla jednoosobowych działalności gospodarczych możesz ją sprawdzić w CEIDG, dla spółek cywilnych – w wyszukiwarce REGON, dla spółek prawa handlowego – w KRS.
● 2. – tu wpisz NIP księgowej lub biura rachunkowego prowadzącego Twoją dokumentację rachunkową. Nie wpisuj tu swoich danych, jeśli planujesz prowadzić ją samodzielnie.
21. Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy – podaj tu adres, pod którym będzieszprzechowywał dwoją dokumentację rachunkową: faktury, księgi czy inne ewidencje. Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w tej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli ten adres znajduje się w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat dla Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”.
22. Prowadzę zakład pracy chronionej – odpowiedz zgodnie z prawdą.
25. Informacja o małżeńskiej wspólności majątkowej – odpowiedz zgodnie z prawdą. Możesz także całkowicie zrezygnować z odpowiadania na to pytanie. Wtedy na wpisie przy tej rubryce pojawi się myślnik „-„.
26. Informacje o rachunkach bankowych/rachunkach w SKOK wnioskodawcy – tu możesz podać dane rachunków bankowychzwiązanych z prowadzeniem firmy, jeśli już takie posiadasz. Nie masz obowiązku zakładania osobnego rachunku bankowego dla firm, jeśli regulamin Twojego konta osobistego nie zabrania korzystania z niego także w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie masz obowiązku ujawniania na wniosku danych rachunków całkowicie prywatnych ( na których nie znajduje się i w przyszłości nie trafią żadne pieniądze związane z firmą).Jeśli obecnie nie masz żadnego konta, które można uznać za związane z zakładaną firmą – zostaw to pole puste i uzupełnij wnioskiem o zmianę, gdy już podejmiesz decyzję o założeniu nowego rachunku bankowego lub użyciu któregoś z już posiadanych do celów firmowych.
Charakter rachunku – określ czy jest to rachunek, na którym będą znajdować się pieniądze związanez prowadzoną działalnością gospodarczą (firmowy) lub całkowicie prywatny (osobisty). Nie ma znaczenia jak dany rachunek nazywa się w ofercie banku. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wszystkie rachunki zakładasz na swoje dane.
1. Kraj siedziby banku (oddział) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem.
2. Kod SWIFT (tylko dla zagranicznego rachunku bankowego. (Od 8 do 11 znaków) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem.
3. Pełna nazwa banku (oddziału) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem.
4. Posiadacz rachunku – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem. Do celów działalności gospodarczej można używać jedynie rachunków, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem (nie wystarczy sam dostęp do konta). Dla własnej wygody i ochrony środków prywatnych osób trzecich zaleca się, by nie korzystać z rachunków należących jednocześnie do właściciela firmy i osób niezwiązanych z firmą. W przypadku kontroli ze strony urzędu skarbowego lub zajęcia komorniczego wszystkie pieniądze zostaną potraktowane jako firmowe.
5. Numer rachunku – podaj numer konta składający się tylko z cyfr.
7. Zaznacz to pole, jeśli chcesz otrzymywać zwrot podatku na wpisany numer rachunku bankowego. Aby móc skorzystać z tej opcji należy oznaczyć rachunek jako „firmowy”.
27. Informacja o numerach identyfikacyjnych uzyskanych w innych krajach do celów podatkowych lub ubezpieczeń społecznych – podaj te numery, które zostały Ci nadane w innych krajach. Jeśli ich nie znasz lub nie pamiętasz – skontaktuj się z właściwą instytucją zagraniczną, aby je ustalić. Jeśli podejrzewasz, że są nieaktualne lub były nadane przynajmniej klika lat temu i od dawna się nimi nie posługujesz – skontaktuj się z ZUS (w sprawie numerów ubezpieczeniowych) lub urzędem skarbowym (w sprawie numerów podatkowych) i ustal, czy ich podanie będzie w Twoim przypadku obowiązkowe.
1. Kraj – określ w jakim kraju uzyskałeś dany numer.
2. Numer – wpisz swój numer identyfikacyjny.
3. Typ – wybierz typ numeru: ubezpieczeniowy lub podatkowy.
28. Udzieliłem(am) pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw – w tej sekcji możesz podać dane swoich pełnomocników.
Będą one publikowane na wpisie. Co do zasady pełnomocnictwo uwidocznione w CEIDG powinno być honorowane we wszystkich instytucjach poza Urzędem Skarbowym (tu wymagane jest zgłoszenie pełnomocnictwa ogólnego przez Portal Podatkowy, a także pełnomocnictwa szczegółowego do celu rejestracji jako podatnik (VAT). Nie masz obowiązku zgłaszania do CEIDG swoich pełnomocników – każdy z nich może załatwiać Twoje sprawy także okazując papierowe pełnomocnictwo, które od Ciebie otrzymał.
Aby dodać pełnomocnika zaznacz kwadracik przy numerze pola.
28.1. Dane pełnomocnika, jeśli pełnomocnik jest osobą prawną – wybierz „tak”. Osoby prawne to na przykład spółki prawa handlowego. Jeśli Twoim pełnomocnikiem jest osoba fizyczna np. księgowa, małżonek – zaznacz „nie”.
1. Nazwa firmy pełnomocnika – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, REGON lubKRS.
2. Imię oraz 3. Nazwisko – uzupełniamy jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną.
4. PESEL lub KRS – podaj PESEL pełnomocnika, który nie jest osobą prawną. Numer KRS uzupełnij tylko jeśli pełnomocnik jest osobą prawną, wpisana do KRS.
5. Data urodzenia – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną.
6. NIP – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest osobą prawną lub osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą i jednocześnie wcześniej nie wpisano numeru PESEL. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wystarcza podanie tylko jednego z tych numerów.
7. Obywatelstwo – podaj obywatelstwo pełnomocnika (tylko jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną).
28.2. Adres pełnomocnika do doręczeń – na ten adres pełnomocnik będzie otrzymywał korespondencję w Twojej sprawie, będzie widoczny na wpisie. Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy i poczta). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli ten adres znajduje się na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat dla Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. Podanie adresu mailowego, telefonu oraz strony www nie jest obowiązkowe.
28.3. W zakresie rejestru CEIDG pełnomocnictwo obejmuje następujące czynności – tu określ jakie czynnościpełnomocnik będzie mógł wykonać w Twoim imieniu na wpisie w CEIDG oraz czy będzie miał prawo załatwiania Twoich spraw w punkcie kontaktowym (na przykład do elektronicznego składania dokumentów urzędowych na stronie www.biznes.gov.pl). W CEIDG możesz umieścić dowolną liczbę pełnomocników. Każda wpisana tu przez Ciebie osoba powinna być powiadomiona o tym, że wyznaczyłeś ją swoim pełnomocnikiem.
Pamiętaj, że tylko wniosek podpisany elektronicznie (profilem zaufanym albo certyfikatem kwalifikowanym) lub podpisany w urzędzie gminy, w wydziale działalności gospodarczej jest uznawany za złożony.
Wniosek do urzędu gminy można wysłać także pocztą, jednak wtedy Twój podpis pod nim musi być potwierdzony notarialnie.
B) WYPELNIANIE WNIOSKU O ZMIANĘ WPISU W CEIDG
Dane na Twoim wpisie dzielą się na 2 kategorie: ewidencyjne i informacyjne. Dane ewidencyjne określają Twoją tożsamość oraz informacyjne o działalności: kody PKD i adresy. Na ich aktualizację masz zawsze 7 dni od daty powstania zmiany, czyli na przykład przeprowadzki czy rozpoczęcia świadczenia usług o nowym kodzie PKD. Dane informacyjne to na przykład data rozpoczęcia, zawieszenia czy wznowienia. Na ich wprowadzenie lub zmianę masz czas ograniczony ramami prawa: ordynacji podatkowej, prawa o ubezpieczeniach społecznych oraz innymi przepisami szczególnymi.
System CEIDG nie przeszkodzi Ci we wprowadzeniu ich przed lub po danej dacie, choć jeśli spróbujesz cofnąć się na tyle daleko, by przekroczyć ustawowe terminy (data opłacenia składki ZUS, data złożenia sprawozdania czy wpłaty zaliczki na podatek) – możesz być poproszony przez ZUS, Urząd Skarbowy lub MPIT o ich skorygowanie. Masz prawo edytować każdą ostatnią daną informacyjną, jaką wprowadziłeś: ostatnie zawieszenie, ostatnie wznowienie, nawet ostatni wniosek o wykreślenie wpisu.
Prawo do dowolnego kształtowania danych informacyjnych na wpisie jest jednocześnie obowiązkiem przedsiębiorcy – na Tobie spoczywa odpowiedzialność za poprawność treści wpisu. Przed wprowadzeniem każdej informacji po czasie powyżej 7 dni lub zrobieniem korekty, kiedy nie masz pewności, że dana czynność nie jest sprzeczna z wykonanymi przez Ciebie wcześniej działaniami – skontaktuj się z ZUS oraz Urzędem Skarbowym. Dotyczy to na przykład zawieszenia działalności w czasie, w czasie kiedy świadczyłeś usługi lub przesunięcia daty rozpoczęcia na późniejszą niż wynikałoby to ze składanych wcześniej deklaracji podatkowych.
Do wniosku o zmianę możesz dodatkowo dołączyć opcje: zawieszenia, wznowienia lub zakończenia.
Do wniosku o zmianę do CEIDG możesz dołączyć formularz VAT-R (jeśli chcesz się zarejestrować jako podatnik VAT lub zmienić poprzednią deklarację). Masz także opcję dołączenia formularzy ZUS: ZUA, Zza oraz ZCNA.
Na wniosku o zmianę uzupełnia się tylko pola obowiązkowe podświetlone na czerwono oraz te dane, które chcesz zmienić. Otóż lista pół na wniosku o zmianę wraz z opisem sposobów wypełniania:
- Rodzaj wniosku – zaznacz „Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych”.
Data powstania zmiany – podaj datę od kiedy stan faktyczny jest inny, niż było do tej pory. Dla różnych danych może to być różny dzień: dzień przeprowadzki do nowego mieszkania, dzień wstąpienia do spółki cywilnej, pierwszy dzień od kiedy nie prowadzisz już działalności indywidualnej (jeśli zmieniasz formę na działalność prowadzoną wyłącznie w formie spółki cywilnej). Pamiętaj, że ta data musi być prawdziwa. Na jej podstawie w historii wpisu będzie można sprawdzić od kiedy zmieniły się dane ewidencyjne działalności.
Nie da się jej skorygować kolejnym wnioskiem.
02. Miejsce złożenia wniosku (wypełnia urząd) - to pole wypełnia urzędnik przyjmujący twój wniosek.
02.1. Nazwa urzędu, w którym składany jest wniosek – jeśli składasz wniosek elektronicznie, tutaj pojawi się nazwa rejestruczyli CEIDG. Jeśli składasz go w urzędzie gminy, to w tym miejscu zostanie przystawiona pieczęć wskazująca na pełną nazwę
urzędu oraz datę wpływu wniosku do urzędu. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis w dowolnym urzędzie gminy/miasta
02.2. Data złożenia wniosku – tu wpisujemy dzień złożenia wniosku, (w przypadku wniosku składanego bezpośrednio w urzędzie
gminy będzie to dzień wizyty w urzędzie, w przypadku wniosku składanego on-line będzie to dzień podpisania wniosku za pomocą
profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego). Datą złożenia wniosku nie jest data wypełnienia wniosku on-line tzw. „roboczego”
nieopatrzonego podpisem elektronicznym/profilem zaufanym.
02.3. Wniosek złożony przez – w tym polu określamy, kto składa wniosek. Jeśli jest to sam przedsiębiorca – wybieramy z listy
„przedsiębiorca”. Jeśli jest to inna osoba uprawniona do złożenia wniosku, np. jego pełnomocnik, Opiekun lub kurator –
wybieramy „osoba uprawniona”.
03. Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy:
1. Płeć - zaznacz swoją płeć, jeśli uległa zmianie od czasu składania ostatniego wniosku, na którym ją podałeś.
2a. Rodzaj dokumentu tożsamości – wypełnij tylko jeśli zmieniłeś dokument tożsamości od czasu składania poprzedniego
wniosku, w którym podałeś te dane. Wybierz z listy rodzaj swojego dokumentu tożsamości. Jeżeli jesteś obywatelem Polski możesz
posłużyć się dowodem osobistym lub paszportem. Jeśli jesteś obcokrajowcem – możesz podać dane paszportu lub innego
dokumentu tożsamości: tymczasowego dowodu osobistego, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, dokumentu tożsamości
wydanego w Twoim kraju, karty stałego pobytu lub karty pobytu czasowego. Karta Polaka, prawo jazdy czy legitymacja studencka
nie są dokumentami tożsamości i nie można ich użyć do założenia firmy.
2b. Seria i numer dokumentu tożsamości – wypełnij tylko jeśli zmieniłeś dokument tożsamości od czasu składania poprzedniego
wniosku, w którym podałeś te dane. Wpisz numer swojego dokumentu, bez spacji.
3. PESEL – podaj swój numer PESEL. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz nadanego numeru PESEL – zaznacz „ nie
posiadam numeru PESEL”.
4. NIP – podaj swój numer identyfikacji podatkowej (NIP).
5. REGON – podaj swój numer REGON.
6. Nazwisko – wpisz swoje nazwisko, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe
i zawiera myślnik między członami nazwiska – nie dodawaj spacji. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewności jaką
pisownię zastosować – wpisz dane zgodnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na
decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
7. Imię pierwsze - wpisz swoje imię, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz
pewności jaką pisownię zastosować – wpisz dane z godnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się
na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
8. Nazwisko rodowe – wpisz swoje nazwisko rodowe (jeśli posiadasz), jeśli zmieniło się od czasu składania ostatniego wniosku,
na którym je podałeś.
9. Drugie imię – wpisz swoje drugie imię (jeśli je posiadasz), nawet jeśli nie posługujesz się nim na co dzień.
10. Imię ojca – wpisz imię ojca.
11. Imię matki – wpisz imię matki.
12. Miejsce urodzenia – podaj nazwę miejscowości, w której się urodziłeś (zgodnie z danymi w dokumencie tożsamości) jeśli
zmieniło się od czasu ostatnio składanego wniosku.
13. Data urodzenia – to pole jest obowiązkowe dla osób, które nie posiadają numeru PESEL. Jeśli podałeś numer PESEL
w polu 3 – możesz je zostawić puste.
14. Posiadane obywatelstwa – podaj swoje obywatelstwo. Jeśli nie masz żadnego obywatelstwa – zaznacz odpowiednie pole.
15. Oświadczenie – zapoznaj się z treścią oświadczenia dotyczącego zakazu całkowitego wykonywania działalności
gospodarczej oraz tytułu prawnego do nieruchomości, podlegającego wpisowi do CEIDG, następującej treści:
„ Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2
pkt 13-15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji
dla Przedsiębiorcy w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł
prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie
fałszywego oświadczenia”.
Jeżeli oświadczenie jest zgodne z prawdą należy wybrać z listy „tak, składam oświadczenie”.
03.1. Jestem cudzoziemcem, o którym mowa w art. 4 – zaznacz to pole, jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej
z wyjątkiem USA, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub ust. 4 lub
ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na
terytorium Rzeczypospolitej :Polskiej.
03.2.Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca – tu należy wpisać dane zgodnie z kartą pobytu/kartą Polaka.
● data wydania dokumentu – podaj datę wydania karty pobytu/karty Polaka,
● sygnatura dokumentu – wpisz numer swojej karty pobytu/karty Polaka,
● organ wydający dokument – wpisz nazwę organu, który wydał Twój dokument.
04. Adres zamieszkania przedsiębiorcy – podaj swoje faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania) jeśli uległo zmianie od
ostatnio składanego wniosku, w którym uzupełniałeś to pole. Aby uaktywnić pole zaznacz kwadracik przy jego numerze. Adres może
być polski (wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub zagraniczny. Adres zamieszkania nie jest daną wpisowa
i nie będzie widoczny we wpisie. Powinien on być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwie najdokładniej określony
(województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu
oraz kod pocztowy i poczta). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem
województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne
z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać z godnie z oznaczeniami
tego kraju). Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego
pochodzący, na przykład powiat dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca możesz
doprecyzować jego położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację budynku
/ lokali, osobne wejścia itd.
Na ten adres będziesz otrzymywał korespondencję z urzędu skarbowego (jeśli nie wybierzesz formy elektronicznej). Tego adresu nie
będzie widać w CEIDG, zostanie jedynie przekazany do wiadomości urzędu skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS.
Ten adres należy aktualizować za każdym razem, kiedy uległ on zmianie np. na skutek przeprowadzki – masz na to
7 dni,
05. Adres skrzynki ePUAP (nie mylić z adresem mailowym) – tu wpisz adres swojej skrytki elektronicznej, jeśli taką posiadasz.
Możesz ją założyć na stronie http://www.epuap.gov.pl lub na portalu podatkowym pod adresem
https://ppuslugi.mf.gov.pl. Na tę skrytkę możesz otrzymywać korespondencję od urzędów ze skutkiem doręczenia.
Pamiętaj, by regularnie sprawdzać jej zawartość i informować o ewentualnej zmianie adresu.
● Adres elektroniczny – tu wpisz swój unikalny adres, dla skrytki ePUAP, przykładowy format adresu to
„/nazwa_użytkownika/skrytka”.
● Rezygnacja z adresu elektronicznego – zaznacz to pole, jeśli nie chcesz już otrzymywać korespondencji z urzędów na
podany wcześniej adres skrytki.
06 – Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpisz nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie
gospodarczym. Firma musi zawierać imię i nazwisko (w mianowniku) oddzielone spacją, możesz w niej umieścić także
dodatkowe określenia.
Nazwa firmy może mieć maksymalnie 512 znaków, w tym litery (małe i duże), cyfry, spacje i znaki specjalne (przecinki, kropki,
nawiasy, myślniki, ukośnik, symbole i itd.).
Firmą przedsiębiorcy zgodnie z art. 43[4] Kodeksu cywilnego jest jej imię i nazwisko Można włączyć do firmy pseudonimu lub
określenia wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określenia dowolnie
obrane np. Jan Kowalski Sklep „Groszek”. Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców
prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby
przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, źródeł zaopatrzenia.
Przedsiębiorca może mieć tylko JEDNĄ firmę. Firma odnosi się do całości wykonywanej przed przedsiębiorcę działalności
gospodarczej, nie należy jej zatem utożsamiać z nazwą poszczególnych miejsc (placówek handlowych czy produkcyjnych),
w których prowadzona jest działalność gospodarcza czy też rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej (np. sklep
z częściami samochodowymi oraz warsztat naprawy pojazdów).
Pamiętaj, że wpis do CEIDG dotyczy Ciebie jako przedsiębiorcy , a jako osoba fizyczna możesz jednocześnie prowadzić tylko
jedną firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej. Dlatego nie dopisuj dodatkowych nazw firm czy
form w polu dla nazwy, nawet po oddzieleniu ich numerami. Tak zapisana nazwa wprowadzona w błąd sugerując, że mamy do
czynienia z więcej niż jednym przedsiębiorstwem.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą w wielu branżach, dla których trudne jest wybranie wspólnej
nazwy lub na podstawie jednej lub wielu mów spółek cywilnych zachęcamy do wpisania w polu 06 samego imienia i nazwiska.
W przypadku przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jedynie na podstawie umowy spółki cywilnej, firma
przedsiębiorcy może zawierać:
● imię i nazwisko (na przykład Jan Kowalski),
● imię i nazwisko – wspólnik spółki cywilnej (na przykład Jan Kowalski – wspólnik spółki cywilnej),
● imię i nazwisko – wspólnik spółki cywilnej oraz nazwa spółki bez nazwisk pozostałych osób i skrótów zarezerwowanych dla
spółek tj. z o.o. np. „Jan Kowalski – wspólnik spółki cywilnej DENTMED”.
06.1. Przewidywana liczba pracujących – wpisz przewidywaną całkowitą liczbę osób pracujących, do których zaliczają się:
Ty, jako właściciel, członkowie Twojej rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia przez Ciebie jako osoby współpracujące oraz wszyscy
zatrudnieni przez Ciebie na umowę o pracę w tej konkretnej firmie.
06.2. Przeważający rodzaj działalności gospodarczej według PKD 2007 – Tylko 1 kod PKD może zostać określony jako
przeważający, czyli najważniejszy. Wszystkie pozostałe kody PKD powinieneś wpisać niżej.
Opisy kodów PKD możesz znaleźć na stronie http://www.biznes.gov.pl/tabela-pkd. Niektóre kody są zarezerwowane dla
rolników lub spółek prawa handlowego. Pamiętaj, że w CEIDG powinny się znaleźć tylko te kody PKD, które faktycznie
określają to , co robisz. Nie wpisuj tu kodów „na zapas”. Możesz je aktualizować w dowolnym momencie, masz na to 7 dni
od momentu, kiedy zaczniesz lub przestaniesz ich używać.
07. Nazwa skrócona – pod tą nazwą Twoja firma będzie widoczna w ZUS. Nie możesz się nią posługiwać nigdzie indziej, jeśli nie
zawiera twojego imienia i nazwiska. Jej długość jest ograniczona do 31 znaków. Może być zbliżona do właściwej nazwy firmy
lub zupełnie inna – najwygodniej jednak wpisać tu po prostu imię i nazwisko. Dzięki temu masz pewność, że na dokumentach
z ZUS pojawią się dane spójne z wpisem w CEIDG.
08. Data rozpoczęcia działalności – podaj tutaj pierwszy dzień prowadzenia działalności gospodarczej, jeśli uległ zmianie.
Możesz wpisać zarówno wsteczną, jak i bieżącą lub przyszłą datę.
Pamiętaj jednak o ciążących na Tobie obowiązkach i uwzględnij je przy wyborze dnia rozpoczęcia.
● Przed wybraniem wstecznej daty upewnij się w ZUS, urzędzie skarbowym i innych instytucjach zajmujących się Twoją
branżą, czy wybieranie wstecznej daty nie spowoduje problemów, na przykład konieczności składania wymaganych
oświadczeń lub sprawozdań po terminie (narażając się na karę) lub nie zablokuje Ci możliwości skorzystania z ubezpieczenia
w KRUS (jeśli takie planujesz), Zmiana daty na późniejszą również wymaga rozwagi i nie może być wprowadzona, jeśli
w okresie między pierwotną, a nową planowaną datą rozpoczęcia już działałeś jako przedsiębiorca. Obie zmiany mogą być
zakwestionowane przez MPIT, US i ZUS/KRUS, jeśli będą sprzeczne ze stanem faktycznym.
● Pamiętaj, ze jako podatnik VAT nie możesz zarejestrować się wstecz, nawet jeśli na wniosku CEIDG-1 podasz wsteczną datę
rozpoczęcia. Deklarację VAT-R składa się najpóźniej dzień przed rozpoczęciem świadczenia usług lub sprzedaży towarów
objętych VAT.
● Jeśli starasz się o dofinansowanie – ustal z właściwą instytucją dogodny dzień na złożenie wniosku oraz planowaną datę
rozpoczęcia. Niektóre programy wymagają, by wpis pojawił się w CEIDG w określonym terminie i uzależniają od tego
przyznanie środków.
09. Dane do kontaktu – tu możesz zmienić swoje dane kontaktowe: telefon, mail, fax oraz adres strony www – wszystkie lub niektóre
z nich. Jeśli nie chcesz, by telefon i mail zostały opublikowane na wpisie, ale jednocześnie chciałbyś, aby były przekazane do
Twojego urzędu skarbowego, ZUS/KRUS, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – wpisz je w rubryce i zaznacz
„Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG”. Dzięki temu urzędy będą mogły się z Tobą kontaktować szybciej,
niż pocztą tradycyjną, a jednocześnie nie będziesz otrzymywał niechcianych ofert handlowych.
Sprzeciw wobec udostępnienia danych nie powoduje ukrycia faxu oraz adresu strony www. Możesz go wyrazić i odwołać
w dowolnym terminie.
● Aby ukryć na wpisie oraz w historii wcześniej podany numer telefonu lub mail zaznacz kwadracik przy numerze pola, wpisz
dane, które mają zostać ukryte i zaznacz „Sprzeciwiam się udostępnianiu danych kontaktowych z CEIDG:.
● Aby opublikować nowe dane kontaktowe na wpisie zaznacza się kwadracik przy numerze pola i uzupełnić właściwe rubryki.
Nie zaznaczaj sprzeciwu wobec udostępniania danych.
10. Adresy związane z działalnością gospodarczą – tu podajemy adresy, które są związane z Twoja firmą. Uzupełnij tylko te
pola, jeśli chcesz wprowadzić zmianę. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, aby je uaktywnić. Adresy będą widoczne na Twoim
wpisie przedsiębiorcy w CEIDG dla każdego. Masz obowiązek posiadać tytuł prawny do każdego z adresów, który podajesz w tej
sekcji. Podczas składania wniosku nie musisz przedstawiać żadnego dokumentu, który to potwierdza, ale możesz zostać wezwany
(art. 32 ust. 2 ustawy o CEIDG) do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego w ramach postępowania administracyjnego
prowadzonego przez ministra właściwego do spraw gospodarki (MPiT).
10.1. Adres do doręczeń – podanie tego adresu jest obowiązkowe. Tu będziesz otrzymywać większość pism urzędowych
(jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej). Pamiętaj, by regularnie odbierać korespondencję – niektóre pisma po
awizowaniu, nawet 9jeś.li nie zostaną odebrane – będą uznane za doręczone, jeśli zostały wysłane na adres wskazany
w CEIDG.
Nie zapomnij o aktualizacji tego adresu w ciągu 7 dni od dnia zmiany adresu.
Możesz wskazać adres polski lub zagraniczny, a także posługiwać się skrytką pocztową.
Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina,
miejscowość ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy). Aby
poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG
jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju
(nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli mieszkasz
w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat
dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca możesz doprecyzować jego
położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację budynku/ lokali, osobne
wejścia itd.
10.2. Stale miejsce wykonywania działalności gospodarczej – tu podaj najważniejsze stałe miejsce wykonywania działalności
gospodarczej. (odpowiednik „Głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej sprzed zamiany przepisów
o CEIDG i „siedziby” z czasów ewidencji gminnej). Takim adresem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług,
magazyn, plac, Twoje mieszkanie.
Jeśli Twoja działalność jest wykonywana wyłącznie mobilnie i nie jesteś w stanie wskazać żadnego miejsca, które można uznać za
stałe – zaznacz pole „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”.
Nie używaj jednak tej opcji jako metody na niepodawanie żadnego adresu w sytuacji, gdy jednak masz jakieś stałe miejsce
wykonywania działalności gospodarczej.
Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony (województwo, powiat, gmina,
miejscowość ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy). Aby
poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System CEIDG
jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem administracyjnym kraju
(nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego kraju). Jeśli mieszkasz
w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat
dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca możesz doprecyzować jego
położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację budynku/ lokali, osobne
wejścia itd.
11. Dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej – tu podajemy wszystkie pozostałe adresy
prowadzenia działalności: takim adresem może być biuro, sklep, punkt przyjmowania usług, magazyn, plac. Będą widoczne na
Twoim wpisie przedsiębiorcy w CEIDG dla każdego. Masz obowiązek posiadać tytuł prawny do każdego z adresów, które
podajesz w tej sekcji. Podczas składania wniosku nie musisz przedstawiać żadnego dokumentu, który to potwierdza, ale
będziesz zobowiązany okazać go e czasie kontroli ze strony Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii lub innych urzędów
(jeśli wymagają tego przepisy). Nowe adresy możesz podać tylko jeśli wcześniej wyznaczyłeś w polu 10.2 stałe miejsce
wykonywania działalności gospodarczej ( nie zaznaczyłeś tam, że nie masz żadnego stałego miejsca wykonywania działalności
gospodarczej).
Dodatkowych miejsc wykonywania działalności nie można modyfikować.
Aby poprawić błędnie wpisane dane należy wykreślić ten adres i dodać go ponownie w poprawnym brzmieniu. Wyjątkiem
jest edycja danych nie adresowych (na przykład kodów PKD).
Jeśli przez przypadek zbyt dużo razy klikniesz w pole „dodaj nowe miejsce” i nie wpiszesz w tych polach adresów, będziesz
poproszony o usunięcie tych zbędnych pól. Wystarczy wybrać wtedy z listy w polu 11 pozycję opisaną jako „nowe dodatkowe
miejsce – błąd walidacji” i skorzystać z opcji „nie pokazuj miejsca na wniosku”.
Nowe adresy możesz podać tylko jeśli wcześniej wyznaczyłeś w polu 10.2 stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
Dla każdego wpisywanego miejsca należy obowiązkowo, poza adresem, określić:
11.3.12. Wskazany adres dotyczy miejsca wykonywania działalności przez – do wyboru jest „przedsiębiorca” lub spółka
cywilna. Jeśli działasz pod tym adresem w obu formach – wystarczy wybrać ‘przedsiębiorcę”. Nie trzeba drugi raz podawać takiego
samego adresu i wybierać dla niego „spółki cywilnej”, dopóki urząd skarbowy nie będzie tego od Ciebie wymagał na podstawie
odrębnych przepisów.
11.4 - Przewidywana liczba pracujących – wpisz przewidywaną całkowitą liczbę osób pracujących pod tym adresem, dla
których zaliczają się: Ty, jako właściciel, członkowie Twojej rodziny zgłoszeni do ubezpieczenia przez Ciebie jako osoby
współpracujące oraz wszyscy zatrudnieni przez Ciebie na umowę o pracę ze stanowiskiem pracy wyznaczonym pod tym adresem.
11.7 – Rodzaje działalności gospodarczej wykonywanej w tej lokalizacji – tu należy podać kody PKD określające czynności
wykonywane pod tym adresem. Obowiązkowe jest wskazanie przynajmniej kodu przeważającego oraz (jeśli występują) kodów
pozostałych. Możesz wybierać jedynie wśród kodów, które wcześniej (w polu 06.2) wyznaczyłeś dla całej działalności gospodarczej.
Dla adresów, które są jednostkami lokalnymi zgłoszonymi w GUS, dodatkowo uzupełniamy:
11.1– Numer identyfikacyjny REGON – czternastocyfrowy REGON jednostki lokalnej lub REGON zakładu leczenia podmiotu
leczniczego. Nie wpisuj tu numeru REGON swojej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej, w której działasz.
11.5 – Data rozpoczęcia działalności jednostki – data zgodna ze zgłoszeniem jednostki lokalnej w GUS lub zakładu leczniczego
w Urzędzie Wojewódzkim. Nie wpisuj tu daty rozpoczęcia działalności pod tym adresem lub daty wystąpienia dla spółki cywilnej,
jeśli nie jest to jednostka lokalna lub zakład leczniczy.
11.6 – Zakład leczniczy podmiotu leczniczego – to pole zaznacz jedynie, jeśli faktycznie pod tym adresem prowadzisz zakład
leczniczy podmiotu leczniczego.
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w – tutaj określ gdzie jesteś ubezpieczony jako przedsiębiorca – wybierz
z listy właściwą instytucję. Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie ma przekazać Twój wniosek (jedno okienko).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
Dodatkowe pola uzupełniamy tylko, jeś.li chcemy w nich dokonać zmiany lub dołączyć formularze ZUS.
12.1. Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS – jest polem obowiązkowym na wniosku o zmianę tylko jeśli zmieniłeś
formę działalności: dodałeś spółkę lub działalność indywidualną. Datą powstania zmiany jest wtedy dzień, od kiedy działasz
także w nowej formie – od tego dnia ZUS dolicza kolejną składkę zdrowotną.
12.2. Dołączam zgłoszenia ZUS – do wniosku o wpis możesz dołączyć formularz ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do składki
zdrowotnej – wybierz je, jeśli poza działalnością gospodarczą będziesz pracował na etacie, gdzie zarabiasz przynajmniej
pensję minimalną), ZUS ZUA (wybierz je, kiedy nie pracujesz na etacie) oraz ZUS ZCNA (zgłoszenie członków rodziny do
ubezpieczenia). ZUS ZCNA można wybrać tylko, jeśli wcześniej złożyłeś lub składasz teraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA – nie możesz
dopisać do swojego ubezpieczenia członków rodziny jednocześnie nie ubezpieczając siebie. Zgłoszenia do ZUS może dokonać
także we własnym zakresie w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności bezpośrednio w oddziale ZUS lub na stronie
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Ubezpieczenie w tej sytuacji możesz wybrać tylko po spełnieniu szeregu warunków. O szczegóły zapytaj w swojej jednostce
organizacyjnej KRUS lub zapoznaj się z poradnikiem (link do poradnika „ubezpieczony w krus”).
13.1. Oświadczam, że:
● 1) moje sprawy prowadzi jednostka terenowa KRUS – w tym polu wybierz z listy swoją jednostkę organizacyjną KRUS.
Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości,
w której znajduje się Twoja jednostka organizacyjna KRUS i wybierz ją z listy oraz kliknij „zapisz”.
● 2) chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników – wybierz „tak”, jeśli chcesz nadal podlegać ubezpieczeniu
w KRUS po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i wiesz, że spełniasz warunki, a następnie
odpowiednio wypełnij poniższe pola:
● 3) w poprzednim roku podatkowym – wypełnij zgodnie z prawdą zaznaczając w odpowiednich rubrykach „tak” lub „nie”.
● 4) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu kwoty należnego podatku dochodowego
od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – ustal z KRUS, czy masz
obowiązek złożyć takie oświadczenie i wypełnij rubryki zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że nie masz obowiązku
składania takiego oświadczenia lub już je złożyłeś – możesz zostawić tę część pustą.
● 5) organem podatkowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy jest (…) – w tym polu wybierz z listy swój urząd skarbowy (jeśli mieszkasz
w Polsce będzie to urząd wedle miejsca zamieszkania). Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz
w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twój urząd skarbowy i wybierz go z listy oraz kliknij
w „zapisz”.
13.2. Oświadczam, ze przekroczyłem(am) kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej
działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – odpowiedz zgodnie z prawdą. (Kwota graniczna KRUS na rok
podatkowy 2020 wynosi 3.540,00 zł.
Jestem ubezpieczony za granicą – z tej opcji mogą skorzystać osoby, które posiadają obowiązkowe ubezpieczenie
społeczne i zdrowotne opłacane za granicą. Po wybraniu ubezpieczenia zagranicznego pamiętaj o dostarczeniu do właściwego
oddziału ZUS w Polsce dokumentu A 1 (lub jego odpowiednika) potwierdzającego podleganie pod zagraniczne ubezpieczenie.
Jeśli tego nie zrobisz – ZUS będzie wymagał zgłoszenia się do polskiego ubezpieczenia i opłacania polskich składek.
14. Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej – tu możesz edytować ostatnią datę zawieszenia
działalności gospodarczej jaka jest widoczna na Twoim wpisie w CEIDG. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, aby je
uaktywnić.
● 1. Data rozpoczęcia zawieszenia – podaj tu nową datę zawieszenia (wsteczną, bieżącą lub przyszła) uwzględniając stan
faktyczny. Zastanów się, czy nowa data zawieszenia nie koliduje z czynnościami, jakie wykonałeś lub planujesz wykonać
jako przedsiębiorca. W razie wątpliwości skonsultuj się z US i ZUS/KRUS.
● 2. Rezygnuję z zawieszenia działalności – zaznacz to pole, jeśli chcesz zrezygnować z zawieszenia. Informacja
o zawieszeniu zniknie z wpisu, ale będzie wciąż widoczna w jego historii. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, jeśli
data zawieszenia jest bieżąca lub przyszła. Jeśli natomiast już minęła – uwzględnij wszystkie czynności związane
z zawieszeniem przy jej zmianie: nie przesuwaj daty zawieszenia tak, by objąć nim czas aktywnego prowadzenia działalności
(świadczenie usług, sprzedaż, sprawozdania). Uważaj też, by nie stworzyć sobie zaległości w płatnościach składek oraz
składaniu dokumentów anulując je całkowicie. W razie wątpliwości skonsultuj się z US i ZUS/KRUS.
15. Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej – tu możesz edytować ostatnią datę wznowienia
działalności gospodarczej jaka jest widoczna na Twoim wpisie w CEIDG. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz
w nim dokonać zmiany.
● 1. Data wznowienia – podaj tu nową datę wznowienia (wsteczną, bieżącą lub przyszła) uwzględniając stan faktyczny.
Zastanów się, czy nowa data wznowienia nie koliduje z czynnościami, jakie wykonałeś lub planujesz wykonać jako
przedsiębiorca. W razie wątpliwości skonsultuj się z US i ZUS/KRUS.
● 2. Rezygnuję z wznowienia działalności – zaznacz to pole, jeśli chcesz zrezygnować ze wznowienia. Informacja
o wznowieniu zniknie z wpisu, ale będzie wciąż widoczna w jego historii. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, jeśli data
wznowienia jest bieżąca lub przyszła. Jeśli natomiast już minęła – uwzględnij wszystkie czynności związane ze wznowieniem
przy jej zmianie. Uważaj też, by nie stworzyć sobie zaległości w płatnościach składek oraz składaniu dokumentów. W razie
wątpliwości skonsultuj się z US i ZUS/KRUS.
16. Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej - to ;pole pojawia się tylko na wniosku o zmianę
na wpisie wykreślonym. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz w nim dokonać zmiany tu możesz wpisać
datę zaprzestania, jeśli do tej edytować ostatnią datę wznowienia działalności gospodarczej jaka jest widoczna na Twoim
wpisie w CEIDG. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz w nim dokonać zmiany.
● 1. Data trwałego zaprzestania działalności gospodarczej – tu wpisz datę zaprzestania, jeśli do tej pory na wpisie miałeś
jedynie datę wykreślenia lub wpisz nową datę zaprzestania, jeśli chcesz zmienić tę, która obecnie znajduje się we wpisie.
● 2. Rezygnuję z zaprzestania wykonywania działalności – zaznacz to pole, jeśli chcesz przywrócić swój wpis w CEIDG. Nie
możesz go użyć, jeśli już założyłeś nową działalność gospodarczą.
● 4. Nie podjęto działalności – zaznacz to pole, jeśli faktycznie nigdy nie prowadziłeś działalności pod wpisem, którego dotyczy
wniosek. Decyzję o zaznaczeniu tej opcji podejmij rozważnie i w porozumieniu z ZUS/KRUS oraz US, jeśli robisz to po
planowanej dacie rozpoczęcia. Nie możesz z niej skorzystać, jeśli faktycznie prowadziłeś działalność, nawet przez 1 dzień.
Po podpisaniu wniosku, na którym zaznaczysz pole „Nie podjęto działalności” Twój wpis w CEIDG zostanie ukryty – nie
będziesz mógł go znaleźć w publicznej wyszukiwarce.
17. Informacja dotycząca naczelnika urzędu skarbowego – tu wskazujesz urząd skarbowy, w którym się rozliczasz.
Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie przekazać Twój wniosek (jedno okienko). Jeśli mieszkasz w Polsce to urząd skarbowy
jest Ci przydzielony wedle miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz za granicą – będzie to urząd skarbowy dedykowany dla
osób mieszkających poza granicami kraju – w każdym województwie (na terenie którego jest Twoje stałe miejsce wykonywania
działalności) jest jeden wybrany właśnie dla takich podatników. Jeśli nie masz w Polsce ani miejsca zamieszkania, ani żadnego
stałego miejsca wykonywania działalności – skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową aby ustalić, który z urzędów masz
wybrać.
18. Oświadczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie – do wyboru masz zasady ogólne,
podatek liniowy, ryczałt i kartę podatkową. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, wybranie niektórych wymaga
spełnienia specjalnych warunków. Zastanów się dobrze przed podjęciem decyzji i w razie wątpliwości skonsultuj się
z księgową, biurem rachunkowym lub Krajową Informacją Skarbową. Zmiany tego parametru można dokonać tylko raz
w roku: między 1 a 20 stycznia. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz w nim dokonać zmiany.
Jeśli wybierzesz kartę podatkową – możesz dołączyć formularz PIT-16 do wniosku CEIDG-1 . Zaznacz tę opcję i dołącz do
wniosku wypełniony osobno formularz PIT-16.
19. Zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych – jako przedsiębiorca możesz złożyć za pomocą wniosku zawiadomienie
o wyborze prowadzenia ksiąg rachunkowych zaznaczając opcję „Składam zawiadomienie”. Zawiadomienie nie jest składane
w przypadku gdy informacja o prowadzeniu ksiąg rachunkowych zostanie złożona na podstawie odrębnych przepisów, o których
mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
20. Dane podmiotu prowadzącego dokumentację rachunkową wnioskodawcy – to pole pojawi się do wypełnienia tylko
Jeśli w polu 20 wybrałeś jeden z rodzajów dokumentacji (i nie zaznaczyłeś, że dokumentacja nie będzie prowadzona). Możesz tu
wpisać dane podmiotu, który faktycznie będzie zajmował się Twoją dokumentacją rachunkową i jest to potwierdzone stosowną
umową lub inną formą zgody. Podczas składania wniosku nie musisz przedstawiać żadnego dokumentu, który to potwierdza.
● 1 – tu podaj nazwę firmy księgowej lub biura rachunkowego prowadzących Twoją dokumentację rachunkową. Nie wpisuj tu
swoich danych, jeśli planujesz prowadzić ją samodzielnie. Firma powinna być zgodna z danymi w oficjalnych rejestrach –
dla jednoosobowych działalności gospodarczych możesz ją sprawdzić w CEIDG, dla spółek cywilnych – w wyszukiwarce
REGON, dla spółek prawa handlowego – w KRS.
● 2 – tu wpisz NIP księgowej lub biura rachunkowego prowadzącego Twoją dokumentację rachunkową. Nie wpisuj tu
swoich danych, jeśli planujesz prowadzić ją samodzielnie.
Aby zgłosić rozwiązanie umowy z poprzednią księgową/ biurem rachunkowym należy wpisać jej/jego dane i zaznaczyć „rozwiązanie
umowy”. Dane nowej księgowej/biura rachunkowego zgłosić na kolejnym wniosku o zmianę.
21. Adres przechowywania dokumentacji rachunkowej wnioskodawcy – tu możesz podać nowy adres przechowywania
dokumentacji (jeśli się zmienił). Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony
(województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w tej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz
kod pocztowy). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd.
System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem
administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego
kraju). Jeśli ten adres znajduje się w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego
pochodzący, na przykład powiat dla Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”.
22 – Prowadzę zakład pracy chronionej – odpowiedz zgodnie z prawdą, jeśli stan zmienił się od ostatniego składanego wniosku.
Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz w nim dokonać zmiany.
- 23. Prowadzę działalność gospodarczą wyłącznie w formie spółki/spółek cywilnych – tu możesz określić w jakiej formie prawnej
będziesz.
Jeśli nie chcesz zamknąć lub otworzy c działalności indywidualnej, działając dodatkowo w spółce cywilnej– nie uzupełniaj tego
pola.
Jeśli chcesz zamknąć działalność indywidualną i pozostać w spółce cywilnej, w której działasz – wybierz „tak”.
Jeśli chcesz otworzyć działalność indywidualną, a do tej pory działałeś wyłącznie w formie spółki cywilnej – wybierz – „nie”.
- 24. Jestem wspólnikiem spółki/spółek cywilnych – zaznacz to pole, jeśli chcesz zmienić informacje o spółkach cywilnych,
w których działasz
Aby dodać nową spółkę cywilną kliknij w „Dodaj spółkę cywilną, której jestem wspólnikiem”.
● 24.a Jestem wspólnikiem spółki/spółek cywilnych – w tej sekcji podaj dane spółki cywilnej.
● 1. NIP spółki – wpisz NIP spółki cywilnej.
● 2. REGON spółki – wpisz REGON spółki cywilnej.
● 3. Zawiesiłem działalność w spółce od dnia – zaznacz to pole i wpisz datę, jeśli chcesz zgłosić do CEIDG zawieszenie
spółki cywilnej. Pamiętaj, że spółkę cywilną wszyscy wspólnicy jednocześnie zawieszają w Urzędzie Skarbowy i GUS.
Do CEIDG ten fakt zgłasza się już po dokonaniu czynności zawieszenia w US i GUS. Samo zgłoszenie zawieszenia
spółki cywilnej w CEIDG nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
● 4. Wznowiłem działalność w spółce od dnia – zaznacz to pole i wpisz datę, jeśli chcesz zgłosić do CEIDG wznowienie
spółki cywilnej. Pamiętaj, że spółkę cywilną wszyscy wspólnicy jednocześnie wznawiają w Urzędzie Skarbowym i GUS.
Do CEIDG ten fakt zgłasza się już po dokonaniu czynności zawieszenia w US i GUS. Samo zgłoszenie wznowienia
spółki cywilnej w CEIDG nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Jeżeli wystąpiłeś ze spółki cywilnej – zaznacz w tym polu, pod właściwym NIP i REGON ‘wykreślenie informacji o spółce
cywilnej”.
- 25. Informacja o małżeńskiej wspólności majątkowej – odpowiedz zgodnie z prawdą, jeśli dane zmieniły się od ostatnio
składanego wniosku.. Zaznacz kwadracik przy numerze pola, jeśli chcesz w nim dokonać zmiany.
- 26. Informacje o rachunkach bankowych/rachunkach w SKOK wnioskodawcy – tu możesz podać dane rachunków bankowych
związanych z prowadzeniem firmy, jeśli już takie posiadasz. Nie masz obowiązku zakładania osobnego rachunku bankowego dla
firm, jeśli regulamin Twojego konta osobistego nie zabrania korzystania z niego także w celach związanych z prowadzoną
działalnością gospodarczą. Nie masz obowiązku ujawniania na wniosku danych rachunków całkowicie prywatnych ( na których nie znajduje się i w przyszłości nie trafią żadne pieniądze związane z firmą).Jeśli obecnie nie masz żadnego konta, które można uznać za związane z zakładaną firmą – zostaw to pole puste i uzupełnij wnioskiem o zmianę, gdy już podejmiesz decyzję o założeniu nowego rachunku bankowego lub użyciu któregoś z już posiadanych do celów firmowych.
● Charakter rachunku – określ czy jest to rachunek, na którym będą znajdować się pieniądze związanez prowadzoną
działalnością gospodarczą (firmowy) lub całkowicie prywatny (osobisty). Nie ma znaczenia jak dany rachunek nazywa
się w ofercie banku. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wszystkie rachunki zakładasz na
swoje dane.
● 1. Kraj siedziby banku (oddział) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem.
● 2. Kod SWIFT (tylko dla zagranicznego rachunku bankowego. (Od 8 do 11 znaków) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane
znajdziesz w umowie z bankiem.
● 3. Pełna nazwa banku (oddziału) – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem.
● 4. Posiadacz rachunku – wypełnij zgodnie z prawdą, dane znajdziesz w umowie z bankiem. Do celów działalności
gospodarczej można używać jedynie rachunków, których jest się właścicielem lub współwłaścicielem (nie wystarczy
sam dostęp do konta). Dla własnej wygody i ochrony środków prywatnych osób trzecich zaleca się, by nie korzystać
z rachunków należących jednocześnie do właściciela firmy i osób niezwiązanych z firmą. W przypadku kontroli ze
strony urzędu skarbowego lub zajęcia komorniczego wszystkie pieniądze zostaną potraktowane jako firmowe.
● 5. Numer rachunku – podaj numer konta składający się tylko z cyfr.
● 7. Zaznacz to pole, jeśli chcesz otrzymywać zwrot podatku na wpisany numer rachunku bankowego. Aby móc
skorzystać z tej opcji należy oznaczyć rachunek jako „firmowy”.
CEIDG nie przechowuje na wpisie informacji o Twoich rachunkach bankowych. Możesz je prześledzić tylko po wnioskach, które
składałeś. Wnioski podpisane elektronicznie znajdziesz w zakładce „moje wnioski” (widocznej dla użytkowników zalogowanych na
www.CEIDG.gov.pl). Kopie wniosków podpisanych w urzędzie możesz pobrać w urzędzie, w którym je złożyłeś.
- 27. Informacja o numerach identyfikacyjnych uzyskanych w innych krajach do celów podatkowych lub ubezpieczeń
społecznych – podaj te numery, które zostały Ci nadane w innych krajach i jednocześnie do tej pory ich nie zgłosiłeś. Jeśli ich
nie znasz lub nie pamiętasz – skontaktuj się z właściwą instytucją zagraniczną, aby je ustalić. Jeśli podejrzewasz, że są
nieaktualne lub były nadane przynajmniej klika lat temu i od dawna się nimi nie posługujesz – skontaktuj się z ZUS (w sprawie
numerów ubezpieczeniowych) lub urzędem skarbowym (w sprawie numerów podatkowych) i ustal, czy ich podanie będzie
w Twoim przypadku obowiązkowe.
● 1. Kraj – określ w jakim kraju uzyskałeś dany numer.
● 2. Numer – wpisz swój numer identyfikacyjny.
● 3. Typ – wybierz typ numeru: ubezpieczeniowy lub podatkowy.
28. Udzieliłem(am) pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw – w tej sekcji możesz podać dane swoich pełnomocników.
Będą one publikowane na wpisie. Co do zasady pełnomocnictwo uwidocznione w CEIDG powinno być honorowane we
wszystkich instytucjach poza Urzędem Skarbowym (tu wymagane jest zgłoszenie pełnomocnictwa ogólnego przez Portal
Podatkowy, a także pełnomocnictwa szczegółowego do celu rejestracji jako podatnik (VAT). Nie masz obowiązku zgłaszania do
CEIDG swoich pełnomocników – każdy z nich może załatwiać Twoje sprawy także okazując papierowe pełnomocnictwo, które
od Ciebie otrzymał.
Aby dodać pełnomocnika zaznacz kwadracik przy numerze pola.
28.1. Dane pełnomocnika, jeśli pełnomocnik jest osobą prawną – wybierz „Tak”. Osoby prawne to na przykład spółki prawa
handlowego. Jeśli Twoim pełnomocnikiem jest osoba fizyczna np. księgowa, małżonek – zaznacz „nie”.
● Nazwa firmy pełnomocnika – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, REGON lub
KRS.
● 2. Imię oraz 3. Nazwisko – uzupełniamy jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną.
● 4. PESEL lub KRS – podaj PESEL pełnomocnika, który nie jest osobą prawną. Numer KRS uzupełnij tylko jeśli
pełnomocnik jest osoba prawną, wpisana do KRS.
● 5. Data urodzenia – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną.
● 6. NIP – uzupełniamy tylko jeśli pełnomocnik jest osobą prawną lub osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą
i jednocześnie wcześniej nie wpisano numeru PESEL. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą
wystarcza podanie tylko jednego z tych numerów.
● 7. Obywatelstwo – podaj obywatelstwo pełnomocnika (tylko jeśli pełnomocnik jest osobą fizyczną).
28.2– Adres pełnomocnika do doręczeń – na ten adres pełnomocnik będzie otrzymywał korespondencję w Twojej sprawie,
będzie widoczny na wpisie. Adres powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwe najdokładniej określony
(województwo, powiat, gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer
lokalu oraz kod pocztowy). Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem
województwo, powiat itd. System CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są
zgodne z podziałem administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie
z oznaczeniami tego kraju). Jeśli ten adres znajduje się na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie
przymiotnik od niego pochodzący, na przykład powiat dla Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. Podanie adresu
mailowego, telefonu oraz strony www nie jest obowiązkowe.
28.3 – W zakresie rejestru CEIDG pełnomocnictwo obejmuje następujące czynności – tu określ jakie czynności pełnomocnik
będzie mógł wykonać w Twoim imieniu na wpisie w CEIDG oraz czy będzie miał prawo załatwiania Twoich spraw w punkcie
kontaktowym (na przykład do elektronicznego składania dokumentów urzędowych na stronie www.biznes.gov.pl).
W CEIDG możesz umieścić dowolną liczbę pełnomocników. Każda wpisana tu przez Ciebie osoba powinna być
powiadomiona o tym, że wyznaczyłeś ją swoim pełnomocnikiem.
Aby wykreślić informację o pełnomocniku ze swojego wpisu należy podać jego dane we wniosku i zaznaczyć opcję
„wykreślenie wpisu o pełnomocnictwie”.
Pamiętaj, że tylko wniosek podpisany elektronicznie (profilem zaufanym albo certyfikatem kwalifikowanym) lub podpisany w urzędzie gminy, w wydziale działalności gospodarczej jest uznawany za złożony. Wniosek do urzędu gminy można wysłać także pocztą. Twój podpis pod nim musi być jednak wtedy potwierdzony notarialnie.
C) WYPEŁNIANIE WNIOSKU O ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI
(Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej)
Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej możesz złożyć zarówno przed, w dniu jak i po planowanej dacie zawieszenia. Musisz jednak pamiętać, by zachować inne terminy (na przykład płatność składek czy zaliczek na podatek) wynikające z przepisów prawa, jeśli planujesz wskazać datę przeszłą datę zawieszenia i nie masz wątpliwości, czy jest to możliwe w Twoim przypadku, bo na przykład dokonywałeś w tym czasie czynności zarezerwowanych dla aktywnych przedsiębiorców – skontaktuj się z urzędem skarbowym orz ZUS/KRUS.
W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może prowadzić działalności: świadczyć usług, sprzedawać towarów czy podpisywać nowych umów z klientami. Może jednak przyjmować lub regulować należności powstałe przed datą zawieszenia, wykonywać czynności zabezpieczające źródło przychodów, a także zostać poddanym kontroli. Uwzględnij to przy planowaniu zawieszenia.
Aby uzyskać zwolnienie z całej składki ZUS w danym miesiącu należy zawiesić działalność najpóźniej pierwszego dnia tego miesiąca i wznowić najwcześniej pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Jes.li zawieszenie będzie trwało w sumie mniej niż 30 dni (nie dotyczy lutego) będziesz zobowiązany zapłacić całą składkę społeczną i zdrowotną za ten okres. Jeśli natomiast będzie trwało powyżej 30 dni, ale zacznie się lub skończy w trakcie miesiąca – za dni, w których działalność jest aktywna zapłacisz proporcjonalną część składki społecznej oraz pełną składkę zdrowotną.
Zawieszenie z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem już nie zgłasza się do CEIDG. Obecnie całość formalności załatwisz bezpośrednio w ZUS.
Zawieszenie działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej to dwie niezależne czynności. Każdą z form działalności możesz zawieszać i wznawiać bez wpływu na pozostałe. Pamiętaj, że spółkę cywilną zawiesza się i wznawia w Urzędzie Skarbowym i GUS – tam, gdzie została zarejestrowana. W CEIDG ten fakt zgłasza się na wniosku o zmianę dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i US oraz po faktywnej dacie zawieszenia spółki cywilnej.
Oto lista pól do wypełnienia na wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej:
- Rodzaj wniosku – zaznacz „Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych” oraz „Wniosek o zawieszenie wykonywania
działalności gospodarczej”..
Data powstania zmiany – jeśli nie planujesz w tym wniosku wprowadzać żadnych zmian – podaj datę bieżącą. Jeśli jednak poza
zawieszeniem planujesz zmienić dane we wpisie – podaj faktyczną datę powstania zmiany. Dla różnych danych może to być
różny dzień: dzień przeprowadzki do nowego mieszkania, dzień wstąpienia do spółki cywilnej, pierwszy dzień od kiedy nie
prowadzisz już działalności indywidualnej (jeśli zmieniasz formę na działalność gospodarczą wy…łącznie w formie spółki
cywilnej). Pamiętaj, że ta data musi być prawdziwa. Na jej podstawie w historii wpisu będzie można sprawdzić od kiedy zmieniły
się dane ewidencyjne działalności. Nie da się jej skorygować kolejnym wnioskiem.
- Miejsce złożenia wniosku (wypełnia urząd) - to pole wypełnia urzędnik przyjmujący twój wniosek.
- Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy:
3.PESEL – podaj swój numer PESEL. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz nadanego numeru PESEL – zaznacz „ nie
posiadam numeru PESEL”.
4. NIP – podaj swój numer identyfikacji podatkowej (NIP).
5. REGON – podaj swój numer REGON.
6. Nazwisko – wpisz swoje nazwisko, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe
i zawiera myślnik między członami nazwiska – nie dodawaj spacji. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewności jaką
pisownię zastosować – wpisz dane zgodnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na
decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
7. Imię pierwsze - wpisz swoje imię, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz
pewności jaką pisownię zastosować – wpisz dane z godnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się
na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
13. Data urodzenia – to pole jest obowiązkowe dla osób, które nie posiadają numeru PESEL. Jeśli podałeś numer PESEL
w polu 3 – możesz je zostawić puste.
14. Posiadane obywatelstwa – podaj swoje obywatelstwo. Jeśli jesteś bezpaństwowcem – zaznacz pole „nie posiadam
żadnego obywatelstwa”.
15. Oświadczenie – zapoznaj się z treścią oświadczenia dotyczącego zakazu całkowitego wykonywania działalności
gospodarczej oraz tytułu prawnego do nieruchomości, podlegającego wpisowi do CEIDG, następującej treści:
„Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2
pkt 13-15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji
dla Przedsiębiorcy w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł
prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie
fałszywego oświadczenia”.
Jeżeli oświadczenie jest zgodne z prawdą należy wybrać z listy „tak, składam oświadczenie”.
03.1. Jestem cudzoziemcem, o którym mowa w art. 4 – zaznacz to pole, jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej
z wyjątkiem USA, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub
ust. 4 lub ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie
gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej :Polskiej.
03.2. Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca – tu należy wpisać dane zgodnie z kartą pobytu/kartą Polaka.
● data wydania dokumentu – podaj datę wydania karty pobytu/karty Polaka,
● sygnatura dokumentu – wpisz numer swojej karty pobytu/karty Polaka,
● organ wydający dokument – wpisz nazwę organu, który wydał Twój dokument.
04. Adres zamieszkania przedsiębiorcy – podaj swoje faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Aby uzupełnić pole
zaznacz kwadracik przy jego numerze. Adres może być polski (wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub
zagraniczny. Powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwie najdokładniej określony (województwo, powiat,
gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy).
Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System
CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem
administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego
kraju). Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego
pochodzący, na przykład powiat dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca
możesz doprecyzować jego położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację
budynku/ lokali, osobne wejścia itd.
06. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpisz nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie
gospodarczym, nawet jeśli nie zmieniła się od czasu ostatnio składanego wniosku
07. Nazwa skrócona – pod swoją nazwę skróconą do kontaktów z ZUS.
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w – tutaj określ gdzie jesteś ubezpieczony jako przedsiębiorca – wybierz
z listy właściwą instytucję. Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie ma przekazać Twój wniosek (jedno okienko).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowe pola uzupełniamy tylko, jeśli chcemy w nich dokonać zmiany lub dołączyć
formularze ZUS.
12.1. Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS – jest polem obowiązkowym na wniosku o zmianę tylko jeśli planujesz
od razu wskazać datę wznowienia. Datą powstania obowiązku opłacania jest wtedy dzień wznowienia
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Ubezpieczenie w tej sytuacji możesz wybrać tylko po spełnieniu szeregu warunków. O szczegóły zapytaj w swojej jednostce
organizacyjnej KRUS lub zapoznaj się z poradnikiem (link do poradnika „ubezpieczony w krus”).
13.1. Oświadczam, że:
● 1) moje sprawy prowadzi jednostka terenowa KRUS – w tym polu wybierz z listy swoją jednostkę organizacyjną KRUS.
Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości,
w której znajduje się Twoja jednostka organizacyjna KRUS i wybierz ją z listy oraz kliknij „zapisz”.
● 2) chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników – wybierz „tak”, jeśli chcesz nadal podlegać ubezpieczeniu
w KRUS po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i wiesz, że spełniasz warunki, a następnie
odpowiednio wypełnij poniższe pola:
● 3) w poprzednim roku podatkowym – wypełnij zgodnie z prawdą zaznaczając w odpowiednich rubrykach „tak” lub „nie”.
● 4) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu kwoty należnego podatku dochodowego
od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – ustal z KRUS, czy masz
obowiązek złożyć takie oświadczenie i wypełnij rubryki zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że nie masz obowiązku
składania takiego oświadczenia lub już je złożyłeś – możesz zostawić tę część pustą.
● 5) organem podatkowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy jest (…) – w tym polu wybierz z listy swój urząd skarbowy (jeśli mieszkasz
w Polsce będzie to urząd wedle miejsca zamieszkania). Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz
w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twój urząd skarbowy i wybierz go z listy oraz kliknij
w „zapisz”.
13.2. Oświadczam, ze przekroczyłem(am) kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej
działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – odpowiedz zgodnie z prawdą. (Kwota graniczna KRUS na rok
podatkowy 2020 wynosi 3.540,00 zł.
Jestem ubezpieczony za granicą – z tej opcji mogą skorzystać osoby, które posiadają obowiązkowe ubezpieczenie
społeczne i zdrowotne opłacane za granicą. Po wybraniu ubezpieczenia zagranicznego pamiętaj o dostarczeniu do
właściwego oddziału ZUS w Polsce dokumentu A 1 (lub jego odpowiednika) potwierdzającego podleganie pod zagraniczne
ubezpieczenie. Jeśli tego nie zrobisz – ZUS będzie wymagał zgłoszenia się do polskiego ubezpieczenia i opłacania
polskich składek.
14. Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej – tu podaj planowaną datę zawieszenia działalności
gospodarczej.
● Data rozpoczęcia zawieszenia – może być wsteczna, bieżąca lub przyszła. Zastanów się, czy data zawieszenia nie
koliduje z czynnościami, jakie wykonałeś lub planujesz wykonać jako przedsiębiorca. W razie wątpliwości skonsultuj się
z US i ZUS/KRUS. W przypadku rolnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą podanie wstecznej daty
rozpoczęcia działalności może skutkować wyłączeniem z rolniczego ubezpieczenia społecznego.
● Chcę jednocześnie wskazać datę wznowienia działalności – zaznacz to pole, jeśli chcesz od razu wyznaczyć datę
wznowienia. Działalność zostanie wtedy wznowiona w wybranym dniu bez konieczności składania dodatkowego wniosku
o wznowienie. Jeżeli nie wybierzesz żadnej daty – Twoja firma będzie zawieszona bezterminowo – dopóki sam jej nie
wznowisz lub nie wykreślisz.
15. Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej – tu możesz wpisać planowaną datę wznowienia
działalności gospodarczej.
● Data wznowienia – podaj datę wznowienia. Działalność wznowi się automatycznie tego dnia. Jeśli zmienisz zdanie co do
daty lub samego faktu wznowienia – pamiętaj o złożeniu wniosku o zmianę przed tym dniem.
● Wniosek o wznowienie możesz złożyć także w późniejszym terminie.
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych – tu wskazujesz urząd skarbowy, w którym się rozliczasz.
Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie przekazać Twój wniosek (jedno okienko). Jeśli mieszkasz za granicą – będzie to urząd
skarbowy dedykowany dla osób mieszkających poza granicami kraju – w każdym województwie (na terenie którego jest Twoje
stałe miejsce wykonywania działalności) jest jeden wybrany właśnie dla takich podatników. Jeśli nie masz w Polsce ani miejsca
zamieszkania, ani żadnego stałego miejsca wykonywania działalności – skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową aby
ustalić, który z urzędów masz wybrać.
Pamiętaj, że tylko wniosek podpisany elektronicznie (profilem zaufanym albo certyfikatem kwalifikowanym) lub podpisany w urzędzie gminy, w wydziale działalności gospodarczej jest uznawany za złożony. Wniosek do urzędu gminy można wysłać także pocztą. Twój podpis pod nim musi być jednak wtedy potwierdzony notarialnie.
D) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI
(Wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej)
Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej możesz złożyć zarówno przed, w dniu jak i po planowanej dacie wznowienia. Musisz jednak pamiętać, by zachować inne terminy (na przykład płatność składek czy zaliczek na podatek) wynikające z przepisów prawa, jeśli planujesz wskazać datę przeszłą datę zawieszenia i nie masz wątpliwości, czy jest to możliwe w Twoim przypadku, bo na przykład dokonywałeś w tym czasie czynności obowiązkowych dla aktywnych przedsiębiorców – skontaktuj się z urzędem skarbowym orz ZUS/KRUS.
Pamiętaj, że spółkę cywilną zawiesza się i wznawia Urzędzie Skarbowym i GUS – tam, gdzie została zarejestrowana. W CEIDG ten fakt zgłasza się na wniosku o zmianę dopiero po dopełnieniu formalności w GUS i US oraz po faktywnej dacie wznowienia spółki cywilnej.
Oto lista pól do wypełnienia na wniosku o wznowienie działalności gospodarczej:
- Rodzaj wniosku – zaznacz „Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych” oraz „Wniosek o wznowienie wykonywania
działalności gospodarczej”.
Data powstania zmiany – jeśli nie planujesz w tym wniosku wprowadzać żadnych zmian – podaj datę bieżącą. Jeśli jednak poza
zawieszeniem planujesz zmienić dane we wpisie – podaj faktyczną datę powstania zmiany. Dla różnych danych może to być
różny dzień: dzień przeprowadzki do nowego mieszkania, dzień wstąpienia do spółki cywilnej, pierwszy dzień od kiedy nie
prowadzisz już działalności indywidualnej (jeśli zmieniasz formę na działalność gospodarczą wy…łącznie w formie spółki
cywilnej). Pamiętaj, że ta data musi być prawdziwa. Na jej podstawie w historii wpisu będzie można sprawdzić od kiedy zmieniły
się dane ewidencyjne działalności. Nie da się jej skorygować kolejnym wnioskiem.
02. Miejsce złożenia wniosku (wypełnia urząd) - to pole wypełnia urzędnik przyjmujący twój wniosek.
02.1. Nazwa urzędu, w którym składany jest wniosek – jeśli składasz wniosek elektronicznie, tutaj pojawi się nazwa rejestru czyli
CEIDG. Jeśli składasz go w urzędzie gminy to w tym miejscu zostanie przystawiona pieczęć wskazująca na pełną datę urzędu oraz
datę wpływu wniosku do urzędu. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis w dowolnym urzędzie gminy/miasta.
02.2. Data złożenia wniosku – tu wpisujemy dzień złożenia wniosku, (w przypadku wniosku składanego bezpośrednio w urzędzie
gminy będzie to dzień wizyty w urzędzie, w przypadku wniosku składanego on-line będzie to data podpisania wniosku za pomocą
profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego). Datą złożenia wniosku nie jest data wypełnienia wniosku on-line tzw. „roboczego”
nieopatrzonego podpisem elektronicznym/profilem zaufanym.
02.3. Wniosek złożony przez – w tym polu określamy, kto składa wniosek. Jeśli jest to sam przedsiębiorca – wybieramy z listy
„przedsiębiorca”. Jeśli jest to inna osoba uprawniona do złożenia wniosku, np. jego pełnomocnik, opiekun lub kurator –
wybieramy „osoba uprawniona”.
03. Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy:
3. PESEL – podaj swój numer PESEL. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz nadanego numeru PESEL – zaznacz „ nie
posiadam numeru PESEL”.
4. NIP – podaj swój numer identyfikacji podatkowej (NIP).
5. REGON – podaj swój numer REGON.
6. Nazwisko – wpisz swoje nazwisko, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe
i zawiera myślnik między członami nazwiska – nie dodawaj spacji. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewności jaką
pisownię zastosować – wpisz dane zgodnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na
decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
7. Imię pierwsze - wpisz swoje imię, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz
pewności jaką pisownię zastosować – wpisz dane z godnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się
na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
12. Miejsce urodzenia – wpisz swoje miejsce urodzenia.
13. Data urodzenia - to pole jest obowiązkowe dla osób, które nie posiadają numeru PESEL. Jeśli podałeś numer PESEL w polu 3
– możesz je zostawić puste.3 - Data urodzenia – to pole jest obowiązkowe dla osób, które nie posiadają numeru PESEL. Jeśli
podałeś numer PESEL w polu 3 – możesz je zostawić puste.
14. Posiadane obywatelstwa – podaj swoje obywatelstwo. Jeśli jesteś bezpaństwowcem – zaznacz pole „nie posiadam
żadnego obywatelstwa”.
15. Oświadczenie – zapoznaj się z treścią oświadczenia dotyczącego zakazu całkowitego wykonywania działalności gospodarczej
oraz tytułu prawnego do nieruchomości, podlegającego wpisowi do CEIDG, następującej treści:
„ Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 13-15
ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy
w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości,
których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
03.1. Jestem cudzoziemcem, o którym mowa w art. 4 – zaznacz to pole, jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej
z wyjątkiem USA, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub ust. 4 lub
ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na
terytorium Rzeczypospolitej :Polskiej.
03.2. Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca – tu należy wpisać dane zgodnie z kartą pobytu/kartą Polaka.
● data wydania dokumentu – podaj datę wydania karty pobytu/karty Polaka,
● sygnatura dokumentu – wpisz numer swojej karty pobytu/karty Polaka,
● organ wydający dokument – wpisz nazwę organu, który wydał Twój dokument.
04. Adres zamieszkania przedsiębiorcy – podaj swoje faktyczne miejsce zamieszkania (nie zameldowania). Aby uzupełnić pole
zaznacz kwadracik przy jego numerze. Adres może być polski (wtedy zadecyduje o przynależności do urzędu skarbowego) lub
zagraniczny. Powinien być aktualny i zgodny ze stanem rzeczywistym, możliwie najdokładniej określony (województwo, powiat,
gmina, miejscowość, ulica – jeśli w Twojej miejscowości jest podział na ulice, numer domu, numer lokalu oraz kod pocztowy).
Aby poprawnie wpisać adres wypełniaj pola zgodnie z numeracją: zacznij od kraju, potem województwo, powiat itd. System
CEIDG jest połączony z bazą TERYT i będzie pozwalał Ci wpisać tylko takie dane, jakie są zgodne z podziałem
administracyjnym kraju (nie dotyczy to adresów zagranicznych – taki adres powinieneś wpisać zgodnie z oznaczeniami tego
kraju). Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to w polu powiat wpisz nazwę miasta, a nie przymiotnik od niego
pochodzący, na przykład powiat dla miasta Sochaczewa to „Sochaczew”, nie „sochaczewski”. W opisie nietypowego miejsca
możesz doprecyzować jego położenie w sytuacji, gdy znalezienie tej nieruchomości jest utrudnione – ma dodatkową numerację
budynku/ lokali, osobne wejścia itd.
06. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpisz nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie
gospodarczym, nawet jeśli nie zmieniła się od czasu ostatnio składanego wniosku
07. Nazwa skrócona – pod swoją nazwę skróconą do kontaktów z ZUS.
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w – tutaj określ gdzie jesteś ubezpieczony jako przedsiębiorca – wybierz
z listy właściwą instytucję. Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie ma przekazać Twój wniosek (jedno okienko).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Dodatkowe pola uzupełniamy tylko, jeśli chcemy w nich dokonać zmiany lub dołączyć formularze ZUS.
12.1. Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS – jest polem obowiązkowym na wniosku o zmianę tylko jeśli planujesz
od razu wskazać datę wznowienia. Datą powstania obowiązku opłacania jest wtedy dzień wznowienia.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Ubezpieczenie w tej sytuacji możesz wybrać tylko po spełnieniu szeregu warunków. O szczegóły zapytaj w swojej jednostce
organizacyjnej KRUS lub zapoznaj się z poradnikiem (link do poradnika „ubezpieczony w krus”).
13.1. Oświadczam, że:
● 1) moje sprawy prowadzi jednostka terenowa KRUS – w tym polu wybierz z listy swoją jednostkę organizacyjną KRUS.
Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości,
w której znajduje się Twoja jednostka organizacyjna KRUS i wybierz ją z listy oraz kliknij „zapisz”.
● 2) chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników – wybierz „tak”, jeśli chcesz nadal podlegać ubezpieczeniu
w KRUS po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i wiesz, że spełniasz warunki, a następnie
odpowiednio wypełnij poniższe pola:
● 3) w poprzednim roku podatkowym – wypełnij zgodnie z prawdą zaznaczając w odpowiednich rubrykach „tak” lub „nie”.
● 4) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu kwoty należnego podatku dochodowego
od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – ustal z KRUS, czy masz
obowiązek złożyć takie oświadczenie i wypełnij rubryki zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że nie masz obowiązku
składania takiego oświadczenia lub już je złożyłeś – możesz zostawić tę część pustą.
● 5) organem podatkowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy jest (…) – w tym polu wybierz z listy swój urząd skarbowy (jeśli mieszkasz
w Polsce będzie to urząd wedle miejsca zamieszkania). Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz
w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twój urząd skarbowy i wybierz go z listy oraz kliknij
w „zapisz”.
13.2. Oświadczam, ze przekroczyłem(am) kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej
działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – odpowiedz zgodnie z prawdą. (Kwota graniczna KRUS na rok
podatkowy 2020 wynosi 3.540,00 zł.
Jestem ubezpieczony za granicą – z tej opcji mogą skorzystać osoby, które posiadają obowiązkowe ubezpieczenie społeczne
i zdrowotne opłacane za granicą. Po wybraniu ubezpieczenia zagranicznego pamiętaj o dostarczeniu do właściwego oddziału ZUS
w Polsce dokumentu A 1 (lub jego odpowiednika) potwierdzającego podleganie pod zagraniczne ubezpieczenie. Jeśli tego nie
zrobisz – ZUS będzie wymagał zgłoszenia się do polskiego ubezpieczenia i opłacania polskich składek.
15 - Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej – tu podaj planowaną datę wznowienia działalności
gospodarczej.
● Data wznowienia – podaj datę wznowienia. Działalność wznowi się automatycznie tego dnia. Jeśli zmienisz zdanie co do daty
lub samego faktu wznowienia – pamiętaj o złożeniu wniosku o zmianę przed tym dniem.
● Wniosek o wznowienie możesz złożyć także w późniejszym terminie.
17 – Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych – tu wskazujesz urząd skarbowy, w którym się rozliczasz. Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie przekazać Twój wniosek (jedno okienko). Jeśli mieszkasz za granicą – będzie to urząd skarbowy dedykowany dla osób mieszkających poza granicami kraju – w każdym województwie (na terenie którego jest Twoje stałe miejsce wykonywania działalności) jest jeden wybrany właśnie dla takich podatników. Jeśli nie masz w Polsce ani miejsca zamieszkania, ani żadnego stałego miejsca wykonywania działalności – skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową aby ustalić, który z urzędów masz wybrać.
Pamiętaj, że tylko wniosek podpisany elektronicznie (profilem zaufanym albo certyfikatem kwalifikowanym) lub podpisany w urzędzie gminy, w wydziale działalności gospodarczej jest uznawany za złożony. Wniosek do urzędu gminy można wysłać także pocztą. Twój podpis pod nim musi być jednak wtedy potwierdzony notarialnie.
E) WYPELNIENIE WNIOSKU O WYKREŚLENIE Z CEIDG (Wniosek o zakończenie wykonywania działalności gospodarczej)
Wniosek o wykreślenie działalności gospodarczej należy złożyć w sytuacji, gdy już faktycznie zakończyłeś prowadzenie działalności we wszystkich formach – indywidualnej oraz spółce cywilnej. Jeśli planujesz pozostać w spółce – złóż wniosek o zmianę i skorzystaj z pola 24. Jeśli kończysz działalność w spółce, ale chcesz kontynuować ją indywidualnie – złóż wniosek o zmianę i zaznacz odpowiednią opcję w polu 25. Jeśli chcesz zakończyć prowadzenie działalności jedynie pod którymś z adresów lub a danym kodzie PKD – złóż wniosek o zmianę i zaktualizuj te informacje.
Otóż lista pół na wniosku o zmianę wraz z opisem sposobów wypełniania:
- Rodzaj wniosku – zaznacz „Wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych” oraz ewentualnie „Wniosek o zmianę wpisu
w CEIDG oraz innych danych”, jeśli działałeś także w formie spółki cywilnej lub planujesz dodatkowo po raz ostatni zmienić dane we wpisie.
Data powstania zmiany – dla osób, które tego samego dnia zakończyły prowadzenie działalności oraz wystąpiły ze spółki datą
powstania zmiany jako pierwszy dzień, od kiedy ich w spółce nie ma, czyli jeśli działałeś w spółce do końca danego miesiąca, jako
datę powstania zmiany wskazujesz pierwszy dzień kolejnego. Pamiętaj, że ta data musi być prawdziwa. Na jej podstawie w historii
wpisu będzie można sprawdzić od kiedy zmieniły się dane ewidencyjne działalności. Nie da się jej skorygować kolejnym wnioskiem.
02. Miejsce złożenia wniosku (wypełnia urząd) - to pole wypełnia urzędnik przyjmujący twój wniosek.
02.1. Nazwa urzędu, w którym składany jest wniosek – jeśli składasz wniosek elektronicznie, tutaj pojawi się nazwa rejestru czyli
CEIDG. Jeśli składasz go w urzędzie gminy to w tym miejscu zostanie przystawiona pieczęć wskazująca na pełną datę
urzędu oraz datę wpływu wniosku do urzędu. Przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis w dowolnym urzędzie
gminy/miasta.
02.2. Data złożenia wniosku – tu wpisujemy dzień złożenia wniosku, (w przypadku wniosku składanego bezpośrednio
w urzędzie gminy będzie to dzień wizyty w urzędzie, w przypadku wniosku składanego on-line będzie to data podpisania
wniosku za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego). Datą złożenia wniosku nie jest data wypełnienia
wniosku on-line tzw. „roboczego” nieopatrzonego podpisem elektronicznym/profilem zaufanym.
02.3. Wniosek złożony przez – w tym polu określamy, kto składa wniosek. Jeśli jest to sam przedsiębiorca – wybieramy z listy
„przedsiębiorca”. Jeśli jest to inna osoba uprawniona do złożenia wniosku, np. jego pełnomocnik, opiekun lub kurator –
wybieramy „osoba uprawniona”.
03. Dane wnioskodawcy – to dane ewidencyjne przedsiębiorcy:
3. PESEL – podaj swój numer PESEL. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz nadanego numeru PESEL – zaznacz „ nie
posiadam numeru PESEL”.
4. NIP – podaj swój numer identyfikacji podatkowej (NIP).
5. REGON – podaj swój numer REGON.
6. Nazwisko – wpisz swoje nazwisko, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli Twoje nazwisko jest dwuczłonowe
i zawiera myślnik między członami nazwiska – nie dodawaj spacji. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz pewności jaką
pisownię zastosować – wpisz dane zgodnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się na przykład na
decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
7. Imię pierwsze - wpisz swoje imię, zgodnie z pisownią w dokumencie tożsamości. Jeśli jesteś cudzoziemcem i nie masz
pewności jaką pisownię zastosować – wpisz dane z godnie z rejestrem Ewidencji Ludności „Źródło” (takie dane znajdują się
na przykład na decyzji o pozwoleniu na pobyt w Polsce lub karcie pobytu).
12. Miejsce urodzenia – wpisz swoje miejsce urodzenia.
14. Posiadane obywatelstwa – podaj swoje obywatelstwo. Jeśli jesteś bezpaństwowcem – zaznacz pole „nie posiadam
żadnego obywatelstwa”.
15. Oświadczenie – zapoznaj się z treścią oświadczenia dotyczącego zakazu całkowitego wykonywania działalności gospodarczej oraz tytułu prawnego do nieruchomości, podlegającego wpisowi do CEIDG, następującej treści:
„ Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 13-15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
03.1. Jestem cudzoziemcem, o którym mowa w art. 4 – zaznacz to pole, jeśli jesteś cudzoziemcem spoza Unii Europejskiej z wyjątkiem USA, spełniającym wymogi dla założenia działalności gospodarczej w Polsce wymienione w art. 4 ust. 2 lub ust. 4 lub ust. 5 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej :Polskiej.
03.2. Dane dokumentu potwierdzającego status cudzoziemca – tu należy wpisać dane zgodnie z kartą pobytu/kartą Polaka.
● data wydania dokumentu – podaj datę wydania karty pobytu/karty Polaka,
● sygnatura dokumentu – wpisz numer swojej karty pobytu/karty Polaka,
● organ wydający dokument – wpisz nazwę organu, który wydał Twój dokument.
06. Firma przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy – w tym polu wpisz nazwę firmy, jaką chcesz się posługiwać w obrocie gospodarczym, nawet jeśli nie zmieniła się od czasu ostatnio składanego wniosku
07. Nazwa skrócona – pod swoją nazwę skróconą do kontaktów z ZUS.
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w – tutaj określ gdzie jesteś ubezpieczony jako przedsiębiorca – wybierz z listy właściwą instytucję. Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie ma przekazać Twój wniosek (jedno okienko).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Do wniosku o wykreślenie (ale nie do wniosku ze zmianą) możesz dołączyć formularz ZUS-ZWUA.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
Ubezpieczenie w tej sytuacji możesz wybrać tylko po spełnieniu szeregu warunków. O szczegóły zapytaj w swojej jednostce organizacyjnej KRUS lub zapoznaj się z poradnikiem (link do poradnika „ubezpieczony w krus”).
13.1. Oświadczam, że:
1) moje sprawy prowadzi jednostka terenowa KRUS – w tym polu wybierz z listy swoją jednostkę organizacyjną KRUS.
Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twoja jednostka organizacyjna KRUS i wybierz ją z listy oraz kliknij „zapisz”.
2) chcę kontynuować ubezpieczenie społeczne rolników – wybierz „tak”, jeśli chcesz nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS po podjęciu wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i wiesz, że spełniasz warunki, a następnie odpowiednio wypełnij poniższe pola:
3) w poprzednim roku podatkowym – wypełnij zgodnie z prawdą zaznaczając w odpowiednich rubrykach „tak” lub „nie”.
4) zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o nieprzekroczeniu kwoty należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – ustal z KRUS, czy masz obowiązek złożyć takie oświadczenie i wypełnij rubryki zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że nie masz obowiązku składania takiego oświadczenia lub już je złożyłeś – możesz zostawić tę część pustą.
5) organem podatkowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy jest (…) – w tym polu wybierz z listy swój urząd skarbowy (jeśli mieszkasz w Polsce będzie to urząd wedle miejsca zamieszkania). Po kliknięciu w przycisk „wskaż” pojawi się nowe okienko. Wpisz w nim kilka pierwszych liter nazwy miejscowości, w której znajduje się Twój urząd skarbowy i wybierz go z listy oraz kliknij w „zapisz”.
13.2. Oświadczam, ze przekroczyłem(am) kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy – odpowiedz zgodnie z prawdą. (Kwota graniczna KRUS na rok podatkowy 2020 wynosi 3.540,00 zł.
Jestem ubezpieczony za granicą – z tej opcji mogą skorzystać osoby, które posiadają obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacane za granicą. Po wybraniu ubezpieczenia zagranicznego pamiętaj o dostarczeniu do właściwego oddziału ZUS w Polsce dokumentu A 1 (lub jego odpowiednika) potwierdzającego podleganie pod zagraniczne ubezpieczenie. Jeśli tego nie zrobisz – ZUS będzie wymagał zgłoszenia się do polskiego ubezpieczenia i opłacania
16. Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej
- Data trwałego zaprzestania działalności gospodarczej – podaj ostatni dzień prowadzenia działalności gospodarczej. Pole uzupełnij tylko, jeśli wykreślasz swój wpis po dacie rozpoczęcia.
- Rezygnuję z zaprzestania wykonywania działalności – zaznacz to pole, jeśli wypełniasz wniosek o zmianę na wpisie wykreślonym i planujesz przywrócić swój wpis – kontynuować prowadzenie działalności (anulować zamknięcie).
- Przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową – zaznacz to pole, jeśli przekształciłeś swoją jednoosobową działalność gospodarczą (nie spółkę cywilną) w jednoosobową spółkę z o.o. lub akcyjną. Nie używaj tej opcji, jeśli wniosłeś swoją firmę do wieloosobowej spółki prawa handlowego.
- Nie podjęto działalności – zaznacz to pole, jeśli faktycznie nie podjąłeś lub nie planujesz podjąć tej działalności. Wpis zostanie ukryty – nie będzie można odnaleźć go w bazie przedsiębiorców. Każdy może skorzystać z tej opcji przed planowaną datą rozpoczęcia. Jeśli chcesz zgłosić ten fakt po planowanej dacie rozpoczęcia – upewnij się w US i ZUS/KRUS, czy masz do tego prawo. Niektóre czynności wykonywane przez przedsiębiorcę mogą być uznane za aktywne prowadzenie działalności i nie pozwolą Ci na skorzystanie z prawa do zgłoszenia niepodjęcia działalności gospodarczej.
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych – tu wskazujesz urząd skarbowy, w którym się rozliczasz.
Dzięki temu system CEIDG wie, gdzie przekazać Twój wniosek (jedno okienko). Jeśli mieszkasz za granicą – będzie to urząd skarbowy dedykowany dla osób mieszkających poza granicami kraju – w każdym województwie (na terenie którego jest Twoje stałe miejsce wykonywania działalności) jest jeden wybrany właśnie dla takich podatników. Jeśli nie masz w Polsce ani miejsca zamieszkania, ani żadnego stałego miejsca wykonywania działalności – skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową aby ustalić, który z urzędów masz wybrać.
A1) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O WPIS DO CEIDG (Wypełnienie wniosku w wersji papierowej, lista skrócona)
Aby poprawnie wypełnić wniosek CEIDG o wpis w wersji papierowej należy uzupełnić co najmniej wymienione pola. Pozostałe rubryki należy wypełnić tylko, jeśli Cię dotyczą.
- Rodzaj wniosku
03 Dane wnioskodawcy
- Płeć
2a. Rodzaj dokumentu tożsamości
2b. Seria i numer dokumentu tożsamości
- PESEL
- NIP
- REGON
- Nazwisko
- Imię pierwsze
- Imię ojca
- Imię matki
- Miejsce urodzenia
- Data urodzenia
- Posiadane obywatelstwa
- Oświadczenia
- Adres zamieszkania wnioskodawcy
06. Firma przedsiębiorcy
06.1 Przewidywana liczba pracujących
06.2 Rodzaje działalności gospodarczej symbol (5-znakowy) wg PKD 2007 – należy wybrać kod przeważający
07. Nazwa skrócona
08. Data rozpoczęcia działalności
10. Adresy związane z działalnością gospodarczą
10.1 Adres do doręczeń
10.2 Stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.1 Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
13.1 Oświadczam, że ….
13.2 Oświadczam, że przekroczyłem/am kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
- Jestem ubezpieczony za granicą
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych
22. Prowadzę zakład pracy chronionej.
B1) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O ZMIANĘ WPISU W CEIDG (Wypełnienie wniosku w wersji papierowej, lista skrócona)
Aby poprawnie wypełnić wniosek CEIDG o zmianę w wersji papierowej należy uzupełnić co najmniej wymienione pola. Pozostałe rubryki należy wypełnić tylko, jeśli chcesz w nich dokonać zmiany. Oznaczeniem zmiany w danym polu jest wpisanie znaku „x” w kwadrat znajdujący się przy numerze rubryki.
01. Rodzaj wniosku
03. Dane wnioskodawcy
3. PESEL
4. NIP
5. REGON
6. Nazwisko
7. Imię pierwsze
15. Oświadczenia
- Nazwa skrócona
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.1 Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
13.1 Oświadczam, że ….
13.2 Oświadczam, że przekroczyłem/am kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
- Jestem ubezpieczony za granicą
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych.
C1) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O ZAWIESZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (Wypełnienie wniosku w wersji papierowej, lista skrócona)
Aby poprawnie wypełnić wniosek CEIDG o zawieszenie w wersji papierowej należy uzupełnić co najmniej wymienione pola. Pozostałe rubryki należy wypełnić tylko, jeśli chcesz w nich dokonać zmiany. Oznaczeniem zmiany w danym polu jest wpisanie znaku „x” w kwadrat znajdujący się przy numerze rubryki.
- . Rodzaj wniosku
03. Dane wnioskodawcy
3. PESEL
4. NIP
5. REGON
6. Nazwisko
7. Imię pierwsze
13. Data urodzenia
15. Oświadczenia
04. Adres zamieszkania wnioskodawcy
- Firma przedsiębiorcy
- Nazwa skrócona
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.1 Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
13.1 Oświadczam, że ….
13.2 Oświadczam, że przekroczyłem/am kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
- Jestem ubezpieczony za granicą
14. Informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej
14.1 Data rozpoczęcia zawieszenia
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych.
D1) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (Wypełnienie wniosku w wersji papierowej, lista skrócona)
Aby poprawnie wypełnić wniosek CEIDG o wznowienie w wersji papierowej należy uzupełnić co najmniej wymienione pola. Pozostałe rubryki należy wypełnić tylko, jeśli chcesz w nich dokonać zmiany.
- Rodzaj wniosku
- Dane wnioskodawcy
3. PESEL
4. NIP
5. REGON
6. Nazwisko
7. Imię pierwsze
13. Data urodzenia
15. Oświadczenia
04. Adres zamieszkania wnioskodawcy
06. Firma przedsiębiorcy
07. Nazwa skrócona
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.1 Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
13.1 Oświadczam, że ….
13.2 Oświadczam, że przekroczyłem/am kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
- Jestem ubezpieczony za granicą
15. Informacja o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej
15.1 Data wznowienia
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych.
E1) WYPEŁNIENIE WNIOSKU O WYKREŚLENIE NIEDZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ (Wypełnienie wniosku w wersji papierowej, lista skrócona)
Aby poprawnie wypełnić wniosek CEIDG o wykreślenie w wersji papierowej należy uzupełnić co najmniej wymienione pola. Pozostałe rubryki należy wypełnić tylko, jeśli chcesz w nich dokonać zmiany.
01 Rodzaj wniosku
03 Dane wnioskodawcy
3. PESEL
4. NIP
5. REGON
6. Nazwisko
7. Imię pierwsze
06. Firma przedsiębiorcy
07. Nazwa skrócona
12. Podlegam obowiązkowemu ubezpieczeniu w:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.1 Data powstania obowiązku opłacania składek ZUS
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
13.1 Oświadczam, że ….
13.2 Oświadczam, że przekroczyłem/am kwotę należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności
gospodarczej za poprzedni rok podatkowy.
- Jestem ubezpieczony za granicą
16. Informacja o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej
16.1 Data trwałego zaprzestania działalności gospodarczej
17. Informacja dotycząca naczelników urzędów skarbowych.
Przedsiębiorca podejmując działalność gospodarczą musi określić przedmiot działalności gospodarczej na wniosku CEIDG-1, podając kod PKD-2007. Wykonywanie niektórych rodzajów działalności wymaga spełnienia warunków, w tym posiadania koncesji, zezwolenia, zgody, licencji czy wpisu do rejestru działalności regulowanej.
Urząd Gminy jest organem załatwiającym sprawę przedsiębiorcy:
- przyjęcie wniosku o wpis do CEIDG,
- potwierdzenie tożsamości składającego wniosek,
- wystawienie potwierdzenia przyjęcia wniosku za pokwitowaniem,
- przekształcenie papierowego wniosku w formę dokumentu elektronicznego i przesłanie go do CEIDG,
- wezwanie do uzupełnienia lub skorygowania w sytuacji, gdy system wykaże jakąś niepoprawność.
Wniosek o wpis do CEIDG może być złożony na formularzu zgodnym z formularzem, w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy osobiście albo wysłać listem poleconym na adres wybranego urzędu gminy.
Organ gminy potwierdza tożsamość składającego wniosek.
Jeżeli wniosek składany jest w wybranym urzędzie gminy w formie papierowej, to może być:
1) złożony osobiście i podpisany w obecności pracownika urzędu gminy własnoręcznym podpisem, który ma obowiązek potwierdzić tożsamość składającego wniosek,
2) przesłany listem poleconym (pocztą, kurierem, gońcem lub złożony przez osobę trzecią/posłańca z polecenia wnioskodawcy) – w tym przypadku własnoręczność podpisu na wniosku musi być potwierdzona przez notariusza. Datą złożenia wniosku wysłanego listem będzie data złożenia w placówce operatora pocztowego, a więc data stempla pocztowego, a nie dzień wpływu do urzędu. Data ta jest wpisywana przez urząd w rubr. 2 na wniosku CEIDG-1. Obowiązkiem gminy jest przesłanie elektronicznego wniosku do CEIDG nie później jednak niż następnego dnia roboczego licząc od dnia jego otrzymania, a nie daty złożenia.
Jeżeli wniosek składa pełnomocnik i on podpisuje to musi przedłożyć dokument pełnomocnictwa i uiścić opłatę skarbową 17,00 zł od złożenia tego dokumentu. Zwolniony z tej opłaty jest najbliższy członek rodziny
Przedsiębiorca wpisany do CEIDG jest obowiązany zgłaszać zmiany danych, informację o zawieszeniu wykonywania i wznowienia oraz wniosek o wykreśleniu wpisu.
Przyjęcie wniosku o wpis do CEIDG przez organ gminy nie oznacza, że to ten organ dokonuje wpisu, gdyż organem ewidencyjnym jest minister właściwy do spraw przedsiębiorczości i technologii. Nie będzie tu więc dla przedsiębiorcy środków odwoławczych, gdyż organ gminy nie będzie podejmował żadnej decyzji administracyjnej. Potwierdzenie przyjęcia wniosku, które gmina wystawia nie stanowi potwierdzenia dokonania wpisu ani też nie oznacza, że jest on na pewno poprawny, gdyż poprawność weryfikuje przede wszystkim system CEIDG:
1) Przy złożeniu osobistym można od razu zweryfikować dane poprzez wprowadzenie na formularz elektroniczny – jeżeli system nie wskazuje błędów dokonać i przedłożyć do podpisu przedsiębiorcy (składającemu) a następnie wystawić potwierdzenie przyjęcia wniosku,
2) Przy przysłaniu wniosku takiej możliwości nie ma, a więc nawet jeżeli system wskaże jakąś niepoprawność, to należy i tak wystawić potwierdzenie przyjęcia wniosku oraz wezwać do uzupełnienia lub skorygowania.
Przedsiębiorco sprawdź, czy figurujesz w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzonej w systemie teleinformatycznym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jeżeli nie ma Twojego wpisu w CEIDG, udaj się do Urzędu Gminy, w którym rejestrowałeś firmę w celu aktualizacji danych.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca przedsiębiorców do sprawdzenia i aktualizowania swoich wpisów w CEIDG, aby uzyskać stan zgodny z aktualnym prawem.
KOMUNIKAT MINISTERSTWA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII
Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE.
Wszelkie informacje zachęcające Państwa do dokonywania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne.
O czym muszę pamiętać, wskazując siedzibę (miejsce prowadzenia działalności)
Jeżeli prowadzisz działalność w cudzym lokalu (np. w wynajętym mieszkaniu), musisz mieć zgodę właściciela na prowadzenie działalności. Wynika to z faktu, że lokal przeznaczony na cele działalności gospodarczej jest obłożony wyższym podatkiem od nieruchomości.
Jeżeli jako siedzibę wskażesz lokal, do którego nie masz prawa, albo właściciel nie wyraził zgody na prowadzenie w nim działalności, może to być podstawą do wykreślenia wpisu z rejestru.
Miejscem wykonywania działalności gospodarczej jest adres, a nie obszar.
Jeżeli Członek Twojej najbliższej rodziny nieodpłatnie udostępnia Ci lokal dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, nie nakłada to na Ciebie dodatkowych obowiązków.
Przedsiębiorca jest obowiązany posiadać tytuł prawny do lokalu. Tytułem prawnym do nieruchomości może być prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego, prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dzierżawa, najem lub użyczenie.
Tytuł prawny powinien być przedstawiony organowi ewidencyjnemu na jego wezwanie.
AKTUALNOŚCI
Od dnia 20 maja 2017 r wraz z wnioskiem CEIDG-1 możesz złożyć w urzędzie gminy dokumenty:
- ZUS ZUA, – na którym zgłosisz siebie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzisz
zmiany, np. adresu zamieszkania,
- ZUS ZZA, – na którym zgłosisz siebie do ubezpieczenia zdrowotnego lub wprowadzisz zmiany, np. adresu zamieszkania,
- ZUS ZCNA, – na którym zgłosisz członków swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego lub ich z niego wyrejestrujesz,
- ZUS ZIUA, – na którym zgłosisz zmianę swoich danych identyfikacyjnych,
- ZUS ZWUA, – na którym wyrejestrujesz siebie z ubezpieczeń.
Dane z tych dokumentów zostaną przekazane do ZUS.
WAŻNE!
Jeśli chcesz zgłosić do ubezpieczeń pracownika, zleceniobiorcę lub osobę, która z Tobą współpracuje, musisz to zrobić bezpośrednio w ZUS.
Działalność nierejestrowa (bez konieczności rejestracji w CEIDG)
Kiedy możesz prowadzić działalność nierejestrową
Działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie jest działalnością gospodarczą i nie wymaga rejestracji firmy. Możesz prowadzić działalność nierejestrową, jeżeli spełniasz poniższe warunki:
- jesteś osobą fizyczną ,
- przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2020 jest to 2 600,00 zł, a zatem 50 proc. to 1 300,00 zł), Wspomniany próg kwotowy dotyczy przychodu należnego, a nie dochodu.
- nie wykonujesz działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej,
- nie prowadzisz działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zwolnień lub koncesji,
- w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywałeś działalności gospodarczej. Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy(czyli przed 30 kwietnia 2017 r) zostały wykreślne z ewidencji przedsiębiorców i od tego momentu nie rejestrowałeś jej ponownie to także możesz prowadzić działalność nieewidencjonowaną.
Jakie są korzyści z działalności nierejestrowej
- nie musisz składać wniosku o wpis do CEIDG
- nie musisz uzyskiwać numeru NIP i REGON
- nie musisz płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej z tytułu działalności pozarolniczej
- nie musisz odprowadzać zaliczek na PIT ani rozliczać go miesięcznie lub kwartalnie
- nie musisz płacić podatku VAT – obejmuje Cię zwolnienie podmiotowe
- nie musisz prowadzić skomplikowanej rachunkowości (tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży).
Jakie są obowiązki przy działalności nierejestrowej
Od momentu podjęcia działalności gospodarczej masz obowiązek:
- prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży
- rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej
- wystawiać fakturę lub rachunek na żądanie kupującego
- przestrzegać praw konsumentów.
Jak liczyć przychód przy działalności nierejestrowej
O tym, czy możesz prowadzić działalność nierejestrową, decyduje kwota miesięcznego przychodu (nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia). Twoim przychodem z działalności nierejestrowej będą otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży towarów bądź usług. Kwoty należne to te, których w momencie sprzedaży jeszcze nie otrzymałeś, na przykład, kiedy sprzedałeś towar bądź wykonałeś usługę i wystawiłeś dokument sprzedaży (rachunek, fakturę) ale fizycznie klient Ci nie zapłacił. Do przychodu nie zaliczasz wartości towarów, które zostały Ci zwrócone oraz udzielonych bonifikat i skont (czyli obniżek za uregulowanie płatności przed terminem).
Do ustalania przychodu służyć Ci będzie ewidencja sprzedaży.
Działalność nierejestrowa a umowy zlecenia
Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową i świadczysz usługi - wykonujesz umowę o świadczenie usług albo umowę zlecenie - to podlegasz ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Podmiot zawierający z tobą umowę (zleceniodawca) pełni wtedy obowiązki płatnika składek - ma więc obowiązek w ciągu 7 dni dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składki ZUS. Od tej zasady istnieją wyjątki, jeśli np. jeśli jesteś studentem, który nie ukończył 26 lat i wykonujesz zlecenie, to nie podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom i zleceniodawca nie musi odprowadzać składek ZUS.
Jeśli nie świadczysz usług, a np. sprzedajesz wykonywane własnoręcznie figurki i ozdoby, nie masz obowiązku opłacania składek społecznych ani zdrowotnych w związku ze swoją działalnością (nie świadczysz pracy i nie podlegasz ubezpieczeniom z tytułu działalności pozarolniczej)
Rachunki/faktury w działalności nierejestrowej
Na żądanie kupującego jesteś zobowiązany do wystawienia rachunku. Rachunek powinien zawierać co najmniej:
- numer kolejny
- datę wystawienia
- dane sprzedawcy i nabywcy
- nazwę usługi
- kwotę do zapłaty.
Jesteś co do zasady zwolniony z obowiązku wystawiania faktur. Musisz jednak wystawić fakturę, jeżeli Twój klient zażąda tego w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczyłeś towar lub usługę bądź otrzymałeś całość lub część zapłaty. W tym przypadku będzie to mogła być faktura, która zawiera co najmniej:
- datę wystawienia
- numer kolejny
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług
- cenę jednostkową towaru lub usługi
- kwotę należności ogółem
Przy sprzedaży nierejestrowej wystarczy, że podasz na rachunku lub fakturze swoje imię i nazwisko – nie musisz podawać numer PESEL, czy adres zamieszkania.
Co powinna zawierać ewidencja sprzedaży
Jeżeli prowadzisz działalność nierejestrowaną powinieneś prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Możesz to zrobić w formie papierowej.
W ewidencji zapisujesz sprzedaż za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. To oznacza, że po sprzedaniu towaru następnego dnia, nie możesz wpisywać sprzedaży z dnia dzisiejszego. Dokładna ewidencja pozwoli Ci szybko ustalić, czy nie przekroczyłeś progu dochodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowej.
Przepisy nie regulują, jakie dokładnie elementy powinna zawierać uproszczona ewidencja sprzedaży. Zazwyczaj zawiera ona:
- liczba porządkowa
- data sprzedaży
- wartość sprzedaży
- wartość sprzedaży narastająco
W rejestrze możesz dopisywać również inne informacje, jak np. numer dowodu sprzedaży albo informacje o rodzaju transakcji.
Przykładowe zapisy
|
Data sprzedaży |
Kwota sprzedaży |
Kwota narastająco od początku roku |
Uwagi |
1. |
2.01.2020 |
300,00 |
300,00 |
.... |
2 |
4.01.2020 |
150,00 |
450,00 |
..... |
....... |
|
........ |
......... |
...... |
Jak rozliczać przychody i koszty z działalności nierejestrowej?
Przychody osiągane z działalności nierejestrowej rozliczysz w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest Tm dodatkowa rubryka „działalność nierejestrowana”, w której wykazuje się przychody z tej działalności. Nie musisz płacić zaliczek na podatek. W zeznaniu rocznym możesz też odliczyć koszty, które poniosłeś ściśle w związku z wykonywaną działalnością (np. zakup surowców do produkcji wyrobów). Koszty te powinny być udokumentowane, dlatego powinieneś przechowywać wszystkie dowody zakupów (najlepiej jeśli będą dokumentowane dowodami imiennymi, w których podane będą twoje imię, nazwisko i miejsce zamieszkania) związanych z twoją działalnością.
Działalność nierejestrowa a VAT
Jeśli prowadzisz działalność nierejestrową, jesteś zwolniony z VAT. Prowadzisz tylko uproszczoną ewidencję, opisaną powyżej.
Pamiętaj jednaj, że prowadzenie niektórych rodzajów działalności zobowiązuje do rejestracji jako podatnik VAT niezależnie od wysokości osiąganych przychodów. Osoby prowadzące taką działalność są płatnikami podatku VAT z wszelkimi wynikającymi z tego konsekwencjami (np. obowiązek uzyskania numeru NIP praz prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu). Dotyczy to m.in. usług jubilerskich, usług prawniczych oraz usług w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego), usług związanych ze ściąganiem długów, w tym usług factoringowych czy dostawy wyrobów z metali szlachetnych, towarów opodatkowanych akcyzą, środków transportu czy budynków lub terenów budowlanych. Jeżeli zamierzasz prowadzić działalność w którymś z powyższych zakresów, musisz zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.
Działalność nierejestrowa a kasa fiskalna
Przy działalności nierejestrowej, w większości przypadków nie będziesz musiał korzystać z kasy fiskalnej (nie przekroczysz progu 20 tys. zł rocznego obrotu, który zobowiązuje do stosowania kas). Kasa fiskalna będzie Ci potrzebna w przypadku nielicznych rodzajów działalności, przy których istnieje obowiązek stosowania kasy bez względu na obroty (np. usługi fryzjerskie, przewóz osób, naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów).
Inne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować
Poza działalnością nierejestrową, przepisy określają konkretne rodzaje działalności, których nie trzeba rejestrować w urzędzie. Dotyczy to:
- działalności agroturystycznej rolników
- produkcji wina przez rolników
- rolniczego handlu detalicznego.
Agroturystyka
Polega na wynajmowaniu przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Rolnik świadczący te usługi nie ma obowiązku rejestrować działalności gospodarczej, chyba, że jego gospodarstwo ma więcej niż 5 pokoi do wynajęcia.
Produkcja wina
Rejestracji nie wymaga działalność obejmująca wyrób wina przez producentów będących rolnikami, którzy wyrabiają mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego. Oznacza to że rolnik produkujący mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego nie musi rejestrować działalności gospodarczej.
Właściciel winnicy zamierzający prowadzić wyrób wina z przeznaczeniem do obrotu musi dokonać wpisu do ewidencji producentów.
Sprzedaż z gospodarstwa rolnego (rolniczy handel detaliczny)
Rejestracji nie podlega sprzedaż przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych (z wyjątkiem przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach tzw. działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym) pod warunkiem, że:
- przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie odbywa się przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych omów o podobnym charakterze z wyłączeniem uboju zwierząt rzeźnych i obróbki poubojowej tych zwierząt, w tym również rozbioru, podziału i klasyfikacja mięsa, przemiału zbóż, wytłoczenia oleju lub soku oraz sprzedaży podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszy
- jest prowadzona ewidencja sprzedaży
- ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu stanowi co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.
Jeśli zastanawiasz się, czy to co robisz jest działalnością, czy nie i czy powinieneś zgłaszać ją do urzędu, sprawdź czy ma cechy działalności. Te cechy to:
● cel zarobkowy – jest nastawiona na zysk
● zorganizowanie działalność ma zorganizowany charakter, jeśli np. wynajmujesz pomieszczenia do jej wykonywania, poszukujesz klientów, prowadzisz marketing
● ciągłość – oznacza podejmowanie czynności w sposób ciągły
● wykonywanie jej we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność za nią 9tzn. nie wykonujesz jej na zlecenie i pod kierownictwem zleceniodawcy
● ponoszenie ryzyka gospodarczego związanego z działalnością.
ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Ulga na start
Możesz skorzystać z ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli:
● podejmiesz działalność gospodarczą po raz pierwszy albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej,
● nie będziesz wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś dla niego jako pracownik, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.
Ważne!
W okresie korzystania z ulgi na start podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. Opłacasz składki tylko na ubezpieczenie.
Jak liczyć okres 6 miesięcy
Z ulgi na start możesz korzystać maksymalnie przez 6 miesięcy kalendarzowych od podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli rozpoczniesz działalność pierwszego dnia miesiąca to uwzględnisz ten miesiąc jako pierwszy z 6 miesięcy korzystania z ulgi. Jeśli natomiast rozpoczniesz działalność w trakcie miesiąca, to okres ulgi liczysz od kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Konsekwencje nieopłacania składek na ubezpieczenie społeczne
Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start zachorujesz, będziesz opiekować się dzieckiem lub chorym członkiem rodziny albo urodzi Ci się dziecko, nie otrzymasz:
- zasiłku chorobowego
- świadczenia rehabilitacyjnego
- zasiłku macierzyńskiego
- zasiłku opiekuńczego
czyli świadczeń, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego.
Dla kogo preferencyjna podstawa
Gdy skorzystasz z ulgi na start przez 6 miesięcy lub wcześniej z niej zrezygnujesz, możesz opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od. tzw. Preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacać składki od zadeklarowanej przez Ciebie kwoty, nie niższej jednak niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Masz prawo opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tak ustalonej podstawy, jeśli spełnisz łącznie następujące warunki:
● nie prowadzisz lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziłeś innej pozarolniczej działalności,
● nie wykonujesz działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywałeś czynności, które wchodzą w zakres Twojej działalności gospodarczej
Skutki opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne
Twoja decyzja o skorzystaniu z preferencyjnej podstawy wymiaru składek będzie miała wpływ na wysokość świadczeń, które przysługują Ci:
- z ubezpieczenia chorobowego (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego),
- z ubezpieczenia wypadkowego (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego).
Konsekwencje prowadzenia działalności nieewidencjonowanej
W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzystasz z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują – nie masz prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Okres prowadzenia przez Ciebie nieewidencjonowanej działalności nie będzie także uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno – rentowych lub świadczeń przysługujących członkom Twojej rodziny. Nie będziesz mógł również ubiegać się o długoterminowe świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ani członkowie twojej rodziny (w przypadku Twojej śmierci), ponieważ nie podlegasz ubezpieczeniu emerytalnemu rentowym, a tym samym ubezpieczeniu wypadkowemu.
F. SUKCESJA FIRMY
Na czym polega sukcesja firmy i zarząd sukcesyjny
Zasady przekazywania firmy następcom po śmierci przedsiębiorcy.
Te zasady dotyczą tylko firm zarejestrowanych w CEIDG.
Zarząd sukcesyjny to forma tymczasowego kierowania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy. Daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji, czy chcą kontynuować działalność na własny rachunek, sprzedać firmę czy ją zamknąć.
Dzięki wskazaniu zarządcy za życia i zgłoszeniu do CEIDG:
- przedsiębiorstwo zachowa pełną płynność działania
- zarządca natychmiast po śmierci przedsiębiorcy będzie mógł zająć się prowadzeniem firmy (bez konieczności załatwiania spraw u notariusza)
- umowy z pracownikami pozostaną w mocy
- można będzie zachować ciągłość wykonywania kontraktów
- zarządca będzie mógł szybko uzyskać potwierdzenie możliwości wykonywania koncesji, zezwoleń itd.
Jak długo trwa zarząd sukcesyjny
Zarząd wykonuje zarządca sukcesyjny, który jest odpowiedzialny za prowadzenie przedsiębiorstwa do czasu uregulowania formalności spadkowych, a szczególności za umowy z pracownikami, kontakty z kontrahentami, sprawy podatkowe czy ZUS. Zarząd wygasa w terminie 2 lat od dnia śmierci przedsiębiorcy. Z ważnych powodów sąd może przedłużyć ten okres, na czas nie dłuższy ni 5 lat.
Zarząd sukcesyjny może wygasnąć wcześniej jeśli:
- w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy nikt nie przyjął spadku
- stwierdzono nabycie przedsiębiorstwa w spadku przez jedynego spadkobiercę albo zapisobiorcę windykacyjnego
- jedna osoba nabyła całe przedsiębiorstwo w spadku (np. wniesiono je w całości aportem do spółki)
- w ciągu miesiąca od wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z CEIDG, jeśli nie powołano w tym okresie kolejnego zarządcy
- ogłoszono upadłość przedsiębiorcy
- wcześniej nastąpi dział spadku obejmujący przedsiębiorstwo w spadku.
Kto może być zarządcą sukcesyjnym
Zarządcą sukcesyjnym może być osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych.
Zarządcą sukcesyjnym nie może być osoba, wobec której prawomocnie orzeczono:
1) zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub
2) środek karny albo środek zabezpieczający w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wykonywanej przez przedsiębiorcę lub działalności gospodarczej w zakresie zarządu majątkiem.
Zarządcą sukcesyjnym nie może być osoba prawna, czyli np. spółka.
Funkcję zarządcy sukcesyjnego w jednym czasie może pełnić tylko jedna osoba, jednak przedsiębiorca może wyznaczyć zarządcę „rezerwowego” na wypadek, gdyby powołany w pierwszej kolejności zarządca sukcesyjny zrezygnował z pełnienia tej funkcji lub nie mógł jej pełnić z powodu:
1) śmierci
2) ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych
3) odwołanie go przez przedsiębiorcę
4) uprawomocnienia się orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej obejmującego wykonywanej przez przedsiębiorcę lub w działalności gospodarczej w zakresie zarządu majątkiem.
Dane „rezerwowego” zarządcy sukcesyjnego przedsiębiorca zgłasza do CEIDG.
Powołanie zarządcy sukcesyjnego:
1. Powołanie zarządcy sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy
Przedsiębiorca może ustanowić zarządcę sukcesyjnego albo zastrzec, że z chwilą jego śmierci wskazany prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Takie zastrzeżenie wymaga zgody prokurenta oraz zgłoszenia do CEIDG w formie pisemnej lub elektronicznej.
Do powołania zarządcy sukcesyjnego potrzebne jest:
- oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcesyjnego w formie pisemnej
- pisemna zgoda zarządcy na pełnienie tej funkcji
- zgłoszenie (wpis) zarządcy do CEIDG
2.Powołanie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy
Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony przed śmiercią przedsiębiorcy, zarządcę sukcesyjnego może powołać w ciągu dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy:
- małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku
- spadkobierca ustawowy, który przyjął spadek
- spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek
- zapisobiorca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.
Do powołania zarządcy sukcesyjnego przez małżonka przedsiębiorcy lub przez spadkobiercę ustawowego wymagana jest zgoda osób, którym łącznie przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku większy niż 85/100. W tym przypadku to notariusz zgłasza powołanie zarządcy do CEIDG.
Zarządca sukcesyjny w spółce cywilnej
Po śmierci wspólnika spółka cywilna nie ulegnie automatycznie rozwiązaniu, jeśli zostanie spełniony jeden z dwóch warunków.
1. W umowie spółki zostanie zastrzeżone, że spadkobiercy wspólnika wstąpią do spółki na jego miejsce i zostanie ustanowiony zarząd sukcesyjny. W tej sytuacji zarządca sukcesyjny będzie wykonywał prawa i obowiązki spadkobierców na zasadach właściwych dla zmarłego wspólnika.
2. W umowie spółki nie zastrzeżono, że spadkobiercy wspólnika wstąpią do spółki na jego miejsce, ale został ustanowiony zarząd sukcesyjny. W tej sytuacji spadkobiercy wchodzą do spółki z chwilą śmierci wspólnika, pod warunkiem, że pozostali wspólnicy wyrażą na to zgodę, przy czym brak ich sprzeciwu w ciągu 14 dni oznacza zgodę. Spółka ulegnie rozwiązaniu, jeśli wspólnik sprzeciwił się wstąpieniu spadkobierców do spółki.
W przypadku spółek dwuosobowych, jeżeli zmarły wspólnik nie powołał zarządcy, rozwiązanie spółki ulega zawieszeniu do czasu upływu terminu przeznaczonego na powołanie zarządcy czyli na 2 miesiące od śmierci wspólnika. Jeżeli w tym czasie zostanie ustanowiony zarząd – spółka może dalej działać.
Zgłoszenie zarządcy sukcesyjnego do CEIDG
Wniosek o wpis zarządcy sukcesyjnego do CEIDG można złożyć:
● online bez zbędnych formalności i konieczności wizyty w urzędzie
● w wersji papierowej w urzędzie gminy
● wysłać poczta listem poleconym
Wypełniony wniosek powinien być własnoręcznie podpisany przez wnioskodawcę. Podpis musi potwierdzić notariusz. Złożenie wniosku o wpis zarządcy do CEIDG jest bezpłatne
Do wniosku nie trzeba dołączać oświadczenia o powołaniu zarządcy oraz o zgodzie na pełnienie tej funkcji. Wystarczy, że we wniosku zostanie złożone oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że stosowna zgoda została udzielona.
Zarządca sukcesyjny powołany przez przedsiębiorcę i wpisany do CEIDG rozpoczyna pełnienie swej funkcji z chwilą śmierci przedsiębiorcy.
Rezygnacja i odwołanie zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny przestaje pełnić swoją funkcję m.in. w przypadku jego śmierci, rezygnacji lub odwołania go z funkcji a także z dniem ograniczenia lub utraty zdolności do czynności prawnych.
Zarządca sukcesyjny może też w każdym momencie sam zrezygnować z pełnionej funkcji:
● za życia przedsiębiorcy - składając przedsiębiorcy rezygnację w formie pisemnej pod rygorem nieważności
● po śmierci przedsiębiorcy – składając rezygnację w formie notarialnej. Notariusz zgłasza rezygnację niezwłocznie do CEIDG.
Po rezygnacji zarządca sukcesyjny wykonuje swoje obowiązki jeszcze przez 2 tygodnie chyba, że został w tym czasie powołany nowy zarządca.
Zarządcę sukcesyjnego można w każdej chwili odwołać. Trzeba mu przedstawić oświadczenie w formie pisemnej i zgłosić jego odwołanie do CEIDG najpóźniej w następnym dniu roboczym po odwołaniu.
Odwołanie zarządcy sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy wymaga zgody osób posiadających więcej niż 1/2 udziału w przedsiębiorstwie w spadku. W takim przypadku uprawnienie do powołania kolejnego zarządcy sukcesyjnego wygasa z upływem miesiąca od dnia, w którym poprzedni zarządca sukcesyjny został wykreślony z CEIDG..
Ważne! Przedsiębiorca powinien zgłaszać do CEIDG wszelkie przypadki zmiany danych dotyczących zarządcy sukcesyjnego niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego po zaistnieniu danej zmiany!
Prawa i obowiązki zarządcy sukcesyjnego
Zarządca sukcesyjny:
- posługuje się własnymi danymi, a także firmą zmarłego przedsiębiorcy z dodatkowym oznaczeniem - „w spadku”, np. Adam Nowak – zarządca sukcesyjny prowadzący przedsiębiorstwo w spadku pod firmą „Restauracja Carska Jan Kowalski w spadku”,
- wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz, te wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa „w spadku”,
- nie może przenieść zarządu sukcesyjnego, może natomiast ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności,
- może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej lub prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz brać udział w postępowaniach administracyjnych, podatkowych i sądowo-administracyjnych w tych sprawach.
Zarządca sukcesyjny działa na rachunek właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. To oni solidarnie odpowiadają za zobowiązania związane z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa. Mają też prawo do udziału w zyskach i uczestniczą w stratach wynikających z prowadzenia przedsiębiorstwa. Zysk wypłacany jest im przez zarządcę sukcesyjnego w odpowiednich częściach.
Zarządca nie odpowiada osobistym majątkiem za długi firmy i nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte na rachunek właściciela przedsiębiorstwa w spadku, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Ponosi jednak odpowiedzialność za szkodę, jaką wyrządzi w skutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków. W niektórych sytuacjach może odpowiadać za zobowiązania podatkowe i ZUS (jeśli egzekucja z innych źródeł będzie bezskuteczna).
Zarządca może pobierać wynagrodzenie. W takim przypadku stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu.
Ważnym obowiązkiem zarządcy sukcesyjnego jest sporządzenie i złożenie przed notariuszem inwentarza przedsiębiorstwa w spadku obejmującego:
- składniki przedsiębiorstwa w spadku, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili śmierci przedsiębiorcy,
- długi spadkowe związane z działalnością gospodarczą zmarłego przedsiębiorcy i ich wysokość według stanu z chwili śmierci przedsiębiorcy.
Obowiązek ten powinien zostać wykonany niezwłocznie po ustanowieniu zarządu sukcesyjnego, czyli po objęciu funkcji przez zarządcę sukcesyjnego.
Po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego, właściciele przedsiębiorstwa w spadku mogą żądać od zarządcy sprawozdania z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.
Umowy z kontrahentami
Umowy handlowe podpisane przez zmarłego przedsiębiorcę nie wygasają z powodu jego śmierci. Jeżeli zarządca sukcesyjny został powołany przez przedsiębiorcę, może płynnie kontynuować ich wykonywanie.
Jeśli zarządca nie został ustanowiony za życia przedsiębiorcy, to w okresie od śmierci przedsiębiorcy do dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, każda ze stron umowy może powstrzymać się od spełnienia świadczenia, a wszelkie terminy spełnienia świadczenia i wykonania innych obowiązków lub uprawnień wynikających z umowy nie rozpoczynają się, lub ulegają zawieszeniu. Nie będą również naliczane odsetki i kary umowne.
Pracownicy firmy
Jeśli przedsiębiorca wpisze do CEIDG zarządcę sukcesyjnego, jego śmierć nie wpłynie na sytuację pracowników. Wszystkie obowiązki pracodawcy w firmie płynnie przejmie zarządca sukcesyjny. Umowy o pracę z pracownikami wygasają dopiero z dniem wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego (chyba, że przed tym dniem nastąpiło przejęcie pracownika przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 231 k.p.) albo z okresem, na który zostały zawarte (np. umowy na czas określony).
W przypadku, gdy nie ustanowiono zarządu sukcesyjnego, umowa o pracę wygasa z upływem 30 dni od dnia śmierci pracodawcy, chyba że przed upływem tego terminu, na mocy pisemnego porozumienia stron, strony ustalą, że stosunek pracy będzie kontynuowany na dotychczasowych zasadach.
Strony porozumienia mogą także uzgodnić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.
Rachunek firmowy, NIP i podatki
Przedsiębiorstwo w spadku posługuje się dotychczasowym NIP, jest podatnikiem podatków, m.in. VAT, akcyzy, podatku dochodowego, podatku tonażowego, podatku okrętowego czy podatku od gier hazardowych. Na fakturach VAT i innych dokumentach podatkowych należy używać oznaczenia przedsiębiorstwa np.: „Restauracja Carska Jan Kowalski w spadku”.
Od 1 stycznia 2020 r., w przypadku zgłoszenia zarządcy sukcesyjnego, to CEIDG ma obowiązek przekazywać informacje o danych tego zarządcy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ten obowiązek dotyczy również danych zarządcy sukcesyjnego „rezerwowego” powołanego na wypadek, gdyby zarządca sukcesyjny powołany w pierwszej kolejności zrezygnował z pełnienia tej funkcji albo nie mógł jej pełnić oraz zmian w danych zarządcy.
CEIDG powinno odnotowywać takie informacje w systemie nie później niż w dniu roboczym następującym po dniu uzyskania informacji lub jej zmiany. Oznacza to, że przedsiębiorca nie musi już sam informować naczelnika urzędu skarbowego o powołaniu lub zmianie zarządcy sukcesyjnego.
Rachunek bankowy/SKOK
Zarządca sukcesyjny ma dostęp do kont firmowych (tj. do rachunków związanych z działalnością gospodarczą) w bankach lub w SKOK. Rachunki te nie są przez bank lub kasę zamykane z chwilą śmierci przedsiębiorcy.
Jeśli zarządcę powołał posiadacz rachunku, to już od chwili jego śmierci, zarządca sukcesyjny może korzystać z rachunku. W sytuacji, gdy zarządcę sukcesyjnego powołują następcy prawni przedsiębiorcy, zarządca ma dostęp do rachunków związanych z działalnością gospodarczą od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego, czyli od momentu zgłoszenia zarządcy do CEIDG przez notariusza.
Jeśli zarządcę sukcesyjnego powołali spadkobiercy, to zarządca informuję SKOK , o tym przez kogo został powołany (np. przez małżonka, spadkobierców) oraz o tym, kto uzyskał tytuł prawny do spadku po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.
NIP
Numer NIP nie wygasa wraz ze śmiercią przedsiębiorcy, tylko przechodzi na przedsiębiorstwo w spadku, do czasu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
W przypadku, gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony, przedsiębiorstwo w spadku może, do dnia wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, podawać NIP przedsiębiorcy. Osoba, która jest uprawniona do kontynuowania prowadzenia przedsiębiorstwa pod firmą przedsiębiorcy, musi zgłosić tę kontynuację naczelnikowi urzędu skarbowego.
Jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i nie dokonano zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, podawanie NIP lub firmy przedsiębiorcy nie wywołuje skutków podatkowych dla przedsiębiorstwa w spadku.
PIT
Przedsiębiorstwo kontynuuje rozliczanie podatków na dotychczasowych zasadach.
W sytuacji śmierci małżonka przedsiębiorcy, gdy firma stanowiła ich majątek wspólny, a zmarły nie prowadził działalności gospodarczej, podatnikiem od całości przychodów będzie przedsiębiorca, który nadal prowadzi działalność gospodarczą. Całość dochodu z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa podlega więc opodatkowaniu wyłącznie przez żyjącego współmałżonka, z pominięciem praw do udziału w zysku nabywców udziału zmarłego małżonka.
Dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym przyjmuje się, że żyjący współmałżonek jest właścicielem całego przedsiębiorstwa, w tym również udziału zmarłego małżonka oraz innych, nabytych w tym okresie składników majątku przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie:
- rozliczania kosztów uzyskania przychodów,
- wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów,
- zwolnień i ulg podatkowych oraz
- obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
VAT
Przedsiębiorca, który ustanowił zarząd sukcesyjne, po śmierci nie zostanie z urzędu wykreślony z rejestru jako podatnik VAT, ponieważ naczelnik urzędu skarbowego otrzyma od CEIDG dane zarządcy sukcesyjnego lub informacje o zmianie tych danych.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.
Akcyza
Przedsiębiorstwo w spadku uznaje się za podatnika kontynuującego prowadzenie działalności gospodarczej zmarłego podatnika i jest w związku z tym podatnikiem akcyzy, w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo do dnia upływu terminu do powołania zarządcy sukcesyjnego.
W przypadku śmierci przedsiębiorcy znaki akcyzy, które otrzymał zmarły przedsiębiorca z mocy prawa przejmuje przedsiębiorstwo w spadku, w przypadku gdy zarząd sukcesyjny został ustanowiony. Jeśli zarząd nie został ustanowiony, to prawa te przejmuje osoba uprawniona (małżonek, spadkobierca) dokonująca czynności koniecznych do zachowania majątku lub prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.
Podatek od spadków i darowizn
Nabycie w drodze dziedziczenia (spadkobiercy) lub zapisu windykacyjnego przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem, że:
- nabycie przedsiębiorstwa lub udziału w nim zostanie zgłoszone właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, na formularzach SD-ZP lub SD-Z2 - jeśli nabywcą jest osoba z najbliższej rodziny oraz,
- przedsiębiorstwo będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia, chyba że nabywcą jest osoba z kręgu najbliższej rodziny. W takim przypadku warunek prowadzenia firm przez 2 lata nie ma zastosowania
Jeżeli przedsiębiorstwo kupi więcej niż jedna osoba, lub gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, zwolnienie przysługuje, pod warunkiem że objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia:
- udziałów w przedsiębiorstwie lub,
- własności przedsiębiorstwa.
Długi i ciężary związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, obciążające te przedsiębiorstwo, nie będą mogły zostać odliczone od wartości pozostałych rzeczy lub praw majątkowych, które stanowią przedmiot spadku.
Nabywcy przedsiębiorstwa nie muszą prowadzić go osobiście.
Zezwolenia, koncesje, licencje i działalność regulowana
Zezwolenia, koncesje, licencje
Po śmierci przedsiębiorcy, który prowadził swoją działalność na podstawie m.in.: zezwolenia, koncesji, czy licencji (np. licencja na wykonywanie czynności syndyka, zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, koncesja na ochronę osób i mienia), wydawanych w formie decyzji administracyjnej przez powołane do tego organy, taka decyzja nie wygasa automatycznie, ale dopiero:
- z upływem sześciu miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, jeśli nie został ustanowiony zarząd sukcesyjny,
- z upływem trzech miesięcy od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, chyba że w ciągu tych trzech miesięcy zarządca sukcesyjny złoży do organu administracji publicznej, który wydał decyzję, wniosek o potwierdzenie możliwości jej wykonywania.
Zarządca sukcesyjny, który chce potwierdzić możliwość dalszego wykonywania decyzji wydanej dla przedsiębiorstwa, musi:
- przedłożyć we właściwym urzędzie dokumenty, które potwierdzają spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania tej decyzji, oraz
- oświadczyć, że przyjmuje wszystkie warunki zawarte w decyzji i zobowiązuje się do wykonania związanych z nią obowiązków.
Po potwierdzeniu możliwości wykonywania decyzji związanej z przedsiębiorstwem, zarządca sukcesyjny niezwłocznie wykonuje związane z tą decyzją obowiązki, których termin wykonania upłynął w okresie od dnia śmierci przedsiębiorcy do dnia złożenia wniosku o potwierdzenie możliwości wykonywania tej decyzji.
Współwłaściciel przedsiębiorstwa w spadku albo wspólnik spółki cywilnej może złożyć wniosek o przeniesienie na niego decyzji administracyjnej, za zgodą pozostałych właścicieli przedsiębiorstwa. Ma na to 6 miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy albo 6 miesięcy od wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego.
Przedsiębiorca mógł przed śmiercią uzyskać promesę decyzji związanej z przedsiębiorstwem. Właściciel przedsiębiorstwa w spadku, za zgodą innych właścicieli może wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia na podstawie promesy.
Działalność regulowana
W przypadku działalności regulowanej (np. organizowanie imprez turystycznych, prowadzenie pracowni psychologicznej, prowadzenie działalności kantorowej), wpisy w rejestrach działalności regulowanej nie zostaną wykreślone pod warunkiem, że w ciągu miesiąca od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego, zarządca sukcesyjny złoży:
- wniosek o zmianę wpisu (o dopisanie zwrotu „w spadku”), wskazując imię i nazwisko zarządcy sukcesyjnego oraz jego numer PESEL i numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki numer posiada
- oświadczenie, że spełnione są warunki wymagane do wykonywania danej działalności (warunki o charakterze osobistym powinien spełnić zarządca albo osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie)..
W każdym przypadku trzeba spełniać warunki, które są niezbędne do otrzymania danego rodzaju zezwolenia, koncesji, licencji lub wpisu do działalności regulowanej.
Czynności zachowawcze po śmierci przedsiębiorcy, który nie wyznaczył zarządcy
Jeżeli przedsiębiorca nie wyznaczył zarządcy sukcesyjnego, to osoby uprawnione do dokonywania czynności (małżonek, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, spadkobiercy ustawowi i testamentowi, zapisobiercy windykacyjni) mogą w ciągu 2 miesięcy dokonywać czynności niezbędnych dla przetrwania firmy, podejmować działania w celu ochrony przedsiębiorstwa przed pogorszeniem jego stanu.
Do czasu powołania zarządcy sukcesyjnego te osoby mogą:
- dokonywać czynności koniecznych do zachowania majątku lub możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku,
- zaspokajać wymagalne roszczenia i przyjmować należności wynikające ze zobowiązań przedsiębiorcy,
- zbywać rzeczowe aktywa obrotowe (materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę produkty gotowe (wyroby i usługi) zdatne do sprzedaży lub w toku produkcji, półprodukty oraz towary nabyte w celu odprzedaży w stanie nieprzetworzonym),
- zawrzeć pisemne porozumienie o kontynuacji stosunku pracy z zatrudnionymi pracownikami do czasu ustanowienia i zakończenia zarządu sukcesyjnego albo do upływu czasu przeznaczonego na wyznaczenie zarządcy sukcesyjnego (2 miesiące),
- posługiwać się firmą zmarłego przedsiębiorcy z oznaczeniem „w spadku” (np. Meble Kowalscy Jan Kowalski w spadku),
- zapłacić za dostarczone do firmy towary lub usługi,
- wydać towar zakupiony wcześniej,
- sprzedać produkty łatwopsujące się.
Czynności te są podejmowane w imieniu własnym osób dokonujących czynności na rachunek właścicieli przedsiębiorstwa w spadku.
Prowadząc działalność w ramach czynności zachowawczych, należy zgłosić kontynuowanie prowadzenia przedsiębiorstwa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce prowadzenia działalności.
Uwaga! Jeżeli żadna z osób uprawnionych do dokonywania czynności zachowawczych nie będzie chciała prowadzić spraw firmy lub nie będzie miała niezbędnych kwalifikacji, to wykonywanie wszelkich umów i innych czynności zostaje wstrzymane – zawieszone na okres 2 miesięcy. Po tym czasie firma albo będzie kontynuowała swoją działalność albo zostanie zamknięta.
Co to jest biała lista podatników VAT
1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
Biała lista umożliwia ci:
- sprawdzenie czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
- jeśli twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,
- potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi.
Gdzie znaleźć białą listę podatników VAT
Lista jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „szef KAS”) Znajdziesz ją na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Nie musisz nic robić, aby dane twojej firmy znalazły się na liście. Wszystkie potrzebne informacje szef KAS pobierze z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli te informacje będą niepoprawne, będziesz mógł wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.
Jak przeszukiwać białą listę podatników VAT
Informacje zamieszczone w wykazie możesz wyszukiwać według NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy. Jeśli wpiszesz tylko fragment tej nazwy, system pokaże pasujące wyniki, spośród których wybierzesz właściwą firmę.
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, zarejestrowanych w CEIDG, w wyszukiwarce, w polu "nazwa podmiotu" podaj imię i nazwisko przedsiębiorcy.
Pytając o dane wskazujesz dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie. W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie danych wyszukiwanej firmy. Będzie na nim również unikalny identyfikator przypisany do twojego wyszukiwania. To potwierdzenie możesz wydrukować.
Zakres informacji o podatnikach
W wykazie znajdziesz:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;
- numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;
- status podmiotu:
- w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,
- zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny” albo „podatnik VAT zwolniony”, w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;
- numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;
- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;
- adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej
- imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej
- imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;
- daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
- podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;
- numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.
Numery rachunków na białej liście podatników VAT
Dla przedsiębiorców bardzo ważną informacją, którą znajdą w wykazie są numery firmowych rachunków bankowych. Są to tzw. rachunki rozliczeniowe.
Te numery są publikowane tylko w przypadku zarejestrowanych podatników VAT lub podatników VAT, którzy zostali przywróceni do rejestru. Z kolei jeśli odmówiono ci rejestracji jako podatnika VAT lub zostałeś wykreślony, to twoje dane zostaną uwidocznione w wykazie, ale nie obejmą informacji o rachunku rozliczeniowym.
W wykazie nie znajdziesz danych firm (w tym numerów rachunków), które nie są podatnikami VAT, nawet jeżeli korzystają z konta firmowego – tych podmiotów biała lista nie obejmuje.
Rachunki, które widzisz na białej liście zostały pobrane automatycznie z baz Krajowej Administracji Skarbowej, po potwierdzeniu w STIR. STIR to system teleinformatyczny izby rozliczeniowej, który umożliwia szefowi KAS analizę i przekazywanie informacji w celu zapobiegania wyłudzeniom skarbowym - twój rachunek powinien zostać zgłoszony do STIR przez bank, który go prowadzi.
Są to te same numery rachunków firmowych, które podałeś do urzędu skarbowego w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym (np. po założeniu konta firmowego w banku).
Jeśli numer lub numery rachunków, z których korzysta twoja firma, zmieniły się i nie podałeś tej informacji do swojego urzędu skarbowego, powinieneś je zaktualizować. Spółki zarejestrowane w KRS i spółki cywilne składają aktualizację bezpośrednio do urzędu skarbowego (NIP-8 i NIP-2), przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą - przez CEIDG.
Także w przypadku zmiany urzędu skarbowego – poinformuj nowy urząd o posiadanych rachunkach firmowych (tzn. wskaż rachunki w zgłoszeniu aktualizacyjnym).
Pamiętaj, że w wykazie nie są publikowane prywatne rachunki bankowe - tzw. ROR, które przedsiębiorcy czasami wykorzystują w swoich firmach. Nie są to rachunki rozliczeniowe dedykowane prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeśli używasz takiego rachunku, twój kontrahent nie odnajdzie go w wykazie.
Co zrobić, jeżeli na białej liście nie ma rachunku firmy
Jesteś podatnikiem VAT i masz rachunek bankowy, ale nie możesz znaleźć się na białej liście? Odpowiedz kolejno na trzy pytania i sprawdź co możesz zrobić w każdej sytuacji:
- Czy mam rachunek firmowy (konto firmowe)?
Jeśli NIE: załóż rachunek rozliczeniowy w banku lub w SKOK
Jeśli nie jesteś pewien czy rachunek, którego używasz w firmie, jest rachunkiem rozliczeniowym założonym do działalności gospodarczej, potwierdź to w swoim banku.
- Czy zgłosiłem rachunek firmowy, którego teraz używam, do urzędu skarbowego?
Jeśli NIE: zgłoś swój rachunek firmowy do urzędu skarbowego. Zobacz jak to zrobić:
Firmy zarejestrowane w CEIDG: Zmień dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
Firmy zarejestrowane w KRS: Zgłoszenie identyfikacyjne w zakresie danych uzupełniających Krajowego Rejestru Sądowego (NIP-8)
Spółki cywilne: Aktualizacja danych spółki cywilnej na NIP-2
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, która nie podlega rejestracji w CEIDG:Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-7
- Czy twój bank przekazał numer twojego rachunku do STIR?
Jeśli NIE: wyjaśnij problem w swoim banku.
Bank przekazuje numer rachunku rozliczeniowego do STIR automatycznie, jednak jeżeli masz konto firmowe i zgłosiłeś je do CEIDG lub urzędu skarbowego, a twoje konto wciąż nie jest widoczne w wykazie podatników VAT, warto to sprawdzić.
Jeśli odpowiedziałeś TAK na wszystkie 3 pytania i jesteś podatnikiem VAT, twoje konto firmowe powinno znaleźć się w wykazie.
Sankcje za korzystanie z rachunku spoza białej listy
Od 1 stycznia 2020 r., jeśli zapłacisz swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 tys. zł na inny rachunek, niż podany w wykazie:
- nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie,
- będziesz ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.
Będziesz mógł uwolnić się od tych sankcji, jeśli najpóźniej w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformujesz o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.
Dane podatników będą aktualizowane raz dziennie, w każdy dzień roboczy. Dlatego powinieneś sprawdzać numer rachunku bankowego swojego kontrahenta tego samego dnia, w którym planujesz zrealizować przelew.
Do 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami.
O czym trzeba pamiętać
- Sprawdź swojego kontrahenta na białej liście podatników VAT prowadzonej przez szefa KAS. W szczególności dotyczy to firm, z którymi wcześniej nie współpracowałeś. W ten sposób dowiesz się czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.
- W dniu planowanej zapłaty za usługę czy towar sprawdź czy numer rachunku bankowego podany na fakturze jest taki sam jak numer rachunku na białej liście podatników VAT. Jeśli rachunek nie jest taki sam, powinieneś to wyjaśnić ze swoim kontrahentem przed dokonaniem płatności.
- Jeśli przyjmujesz płatności powyżej 15 tys. zł, sprawdź na białej liście podatników VAT czy numery rachunków twojej firmy zgłoszone w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo za pośrednictwem CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) są prawidłowe. Brak lub błędny rachunek naraża na sankcje twoich kontrahentów, którzy będą płacić ci za towary lub usługi po 31 grudnia 2019 r.
- Przejdź do - strona Następna
strona - Powrót do poprzedniej strony
- Drukuj treść tego artykułu
- Pobierz artykuł w formie pliku Pobierz
PDF - Kontakt z Urzędem